204

4 Aralık Yay Burcunda Güneş Tutulması

4 ARALIK YAY BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR TUTULMA

4 Aralık 2021’de hem yılın hem de ikizler-yay tutulmalarının sonuncusu 12 derece yay burcunda gerçekleşiyor. Ay düğümleri vazgeçmemiz ve geliştirmemiz gereken özellikleri belirler. GAD yaydayken yay’a özgü fanatizm, önyargılar, ukalalık, kibir gibi özellikleri bırakıp KAD ikizlerin tarafsızlık, sağlıklı merak, iletişim, esneklik özelliklerini geliştirmemiz gerekiyordu. Tutulma GAD yönünde olduğu için Yay özelliklerini abartmak ve gölgelerine kaçmak olasıdır. Çünkü GAD aşina olduğumuz, bildiğimiz ancak aslında hayatımızdaki işlevini tamamlamış konuları temsil eder. O yüzden de geliştirmemiz gereken KAD’ye gitmek yerine en iyi bildiğimiz şeylerle yerimizde sayabiliriz. GAD Satürn doğasında yani ölü, geçmiş, kalıplaşmış şeyleri temsil eder. KAD ise yeni, bizi ileriye götürecek, vardığımızda bize iyilik getirecek şeyleri temsil eder. İşte bu tutulmada da yine geçmişe gitmek, hep bildiğimizi okuma söz konusu olabilir. Kendi kanaatlerimiz, prensiplerimiz, ön yargılarımız, fanatizmimiz abartılı bir şekilde hayatımızda egemen olabilir.

Tutulmanın yöneticisi Jüpiter olmakla birlikte Jüpiteri de Satürn düzenliyor. Yani Satürn bu tutulmada son sözü söylüyor. Dolayısıyla kovadaki Satürn ve Jüpiter’in bize ne anlatmak istediğini iyi anlamak gerekir. Sınırlarımızı nasıl genişletebileceğimizi ve nelere sınır koymamız gerektiğini iyi öğrenmek zorundayız. Zorundayız çünkü Satürn zorunluluklarla ilgilidir. Satürn’ün tutulmaya yaptığı 60’lık açı sınırlandırma ve yapılandırma konusunda bize destek oluyor. Sabit fikirlerimiz (Satürn kova) yenilikçi bir yapıyla esniyor (Yayda yeniay).

Yay burcunun gölgelerinden biri de kendi işine bile yaramayan bazı prensiplere fanatikçe bağlı olmasıdır. Bu tutulmada prensiplerimizi ne kadar esnetip esnetemeyeceğimizi değerlendirebiliriz. Çünkü bazen taviz vermek ilerlemek için zorunludur. İşin içinde Satürn ve GAD olduğunda eskimiş bazı konular var demektir. Kova burcu her ne kadar sabit olsa da nemli doğasıyla eskinin yerine yeni ve kalıcı fikirler koymayı temsil eder. Kova, insanlığı ileriye götürecek özgün yapıların temsilcisidir. Bu yüzden kovadaki Satürn dönemlerinde icatlar ve keşifler insanlığı bir adım daha ileriye taşır. Bu anlamda Satürn’ün tutulmayla destekleyici kontağı ileri görüşlülük özelliğini devreye sokmamızı sağlayabilir.

Tutulma esnasında tutulmanın yöneticisi Jüpiter’le Mars arasında zorlayıcı bir kare açı var. Akrepteki Mars yönettiği bir burçta olduğu için çok güçlü bir şekilde savaşır. İstediğini alır, sahip olur. Buradaki amacı sosyal olayların fitilini ateşlemek olabilir. Herkes için özgürlük, eşitlik, adalet (kovadaki jüpiter) ilkesini uygulayabilmek için stratejiler geliştirebilir. Tek doğru ve tek yasa olmadığını, tüm insanların eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunu kavramamız için bizi zorlayabilir. Bu da tabii ki sosyal patlamalara, birikmiş öfkenin açığa çıkmasına, şiddetli çatışma ve kavgalara sebep olabilir. Jüpiter kovadayken sosyal taleplerin olacağına işaret ediyordu. Marsın karesi bu taleplerin hayata geçirilmesi için baskı ve şiddeti arttıracaktır. Hukuk, yargı, din, uluslararası ilişkiler konularında çalkantılı zamanlar gündemde olacaktır.

Yöneticilikler vasıtasıyla Satürn’e bağlanan Tutulmada Satürn ve Uranüs arasındaki kare açı etkinleşmeye başlıyor. Bu açı bu yılın temasını belirleyen sosyal ve ekonomik krizin göstergesiydi. 24 Aralık’ta kesinleşecek olan bu açı yaklaşma ve uzaklaşma dönemleriyle birlikte yılın uzun bir zamanını etkiledi.

Tutulmaya etki eden diğer bir gezegen de 150 derecelik açıyla Uranüs. 150 derecelik açı akrep burcu doğasında yani bırakmak, ölmek, yeniden doğmakla ilgili. İşimize yaramayan önyargı ve prensiplerimizi dönüştürmek ve yeni deneyimlerle yeni bilgilere yer açmak elimizde.

Türkiye açısından tutulma esnasındaki Mars-Jüpiter karesi önemli. Jüpiter tutulmanın yöneticisi ve bizim Jüpiterimize kare açı yapıyor, Mars da Jüpiterimizin üzerinde. Bu aynı anda hem çalışanları hem de yöneticileri temsil eden jüpiterimizin öfke, çatışma, kavga, kaza, bela temalarıyla abartılı bir biçimde haşır neşir olacağını gösterir. Bu kesimlerin birbirine yönelen ve genel olarak öfkelerinin arttığını, taşkınlık ve isyan gibi durumları gösterir. 5. Evdeki Mars meydanlara 9. Evdeki Jüpiter hak taleplerine işaret eder.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı