631

Nesnelerin Masumiyeti

Nesnelerin Masumiyeti

Dilek Yalçın’ın pandemi sürecinde ürettiği ve tuval çalışmalarında masumiyet kavramını yansıtttığı eserlerden oluşan “Nesnelerin Masumiyeti” adlı ilk kişisel sergisi,Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam ediyor. 30 Kasım’da sona erecek sergide resim, enstalasyon ve heykelleri kapsayan yaklaşık 130 eser ve bir adet de NFT bulunuyor.

Dilek Yalçın esin kaynağınız nedir sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Hayatın her alanında kalbimi fazlasıyla dinlerim, ona ilham olan şeye inanırım. Sanat konusunda da bir esere başlayacakken ya da bir karar vermem gerekirken, kendimi biraz izole eder ve ne hissettiğime bakarım. Sanat mistik bir yolculuktur ve iç görüleriniz, vizyonlarınız sizi ve sanatınızı özgün ve özel kılar. O yüzdendir ki bence sanatçının en büyük ilham kaynağı içidir. “Nesnelerin Masumiyeti” de Londra dönüşümde pandemi sürecine girmemiz ve içimize kapanmamız esnasında ortaya çıktı. İstanbul ve Londra yıllarımdan sonra yeniden Ankara’ya dönen ben, biraz özlem biraz da zoraki maruz kalmayla, evimle, eşyalarımla, geçmişimle yeni bağlar kurdum. Düzenlenen çekmecelerden çıkan duygu yüklü eski defterler, notlar ve objeleri resmetmeye başladım. Sonra gündelik ve biyografik eşyalara yöneldim. Zamanla bazılarına sahip olmadığım ama olmayı hayal ettiğim ikonik objelere, tarihe damga vurmuş ve tabii ki en çok da hikâyelerine ve yaratıcılarına hayran olduğum nesnelerle popüler kültürün nabzını tutmaya çalıştım. İlk kişisel sergim “Nesnelerin Masumiyeti” ile beraber ben üretirken ne hissediyorsam o duygular, seyircime de geçsin istiyorum.” dedi.

Serginin proje yönetmenliğini Selin Bozkurt, mekân kurgusunu ise Dr. Feride Çelik yaptı. Dilek Yalçın’ın Survivor enstelasyonundan esinlenilerek sergi için bir de INNOCENCE/Masumiyet isimli tematik koku tasarlanmış.

Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden sanatçı, Jerzy Kosinsky’nin aynı isimli romanından ilham alarak tasarladığı “Boyalı Kuş” enstalasyonunu da bu sergi kapsamında, İyilik İçin Sanat Derneği’nin yararına satışa sunuyor. “Boyalı Kuş” enstalasyonunda yer alan 100 ahşap kuş, www.bydilekyalcin.com adresinden satın alınabilir. Dilek Yalçın, buradan elde edilen gelirin büyük bölümünü genç sanatçılar için kullanılmak üzere derneğe bağışlayacak.

Nesnelerin Masumiyeti

15-30 Kasım 2021

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Karaköy-İstanbul

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı