214

19 Kasım Boğa Burcunda Ay Tutulması

BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI

19 Kasım 2021’de 27 derece boğa burcunda bir ay tutulması gerçekleşiyor.Ay tutulmaları yaklaşık 6 aylık bir süre için odaklanmamız gereken konuları temsil ederler. Dolunayların etkisi 2 hafta iken tutulmaların etki süresi 6 ay kadardır. Dolunaylar tamamlanmak, bir konuyu tüm yönleriyle düşünmek, farkındalık kazanmak demektir. Tutulmalarda ise bu süreç daha yoğun işler. Her gökyüzü olayı gelişmemiz için bize fırsat sunar.

Tutulmanın odak noktasında fırsatların, büyümenin ve gelişmenin temsilcisi Jüpiter duruyor. Her ne kadar tutulmalar karanlığı ve kaybı temsil etse de Jüpiter kazançları temsil eder. Bu tutulmadaki kriz ve kayıplar bize bir kazanç kapısı olabilir. Tutulmanın yöneticisi Venüs oğlak burcunda ve diğer yönetici Mars’a 60’lık yapıyor. Mars da krizlerin, aniliğin, beklenmeyenin temsilcisi Uranüs’e karşıt… Burada en güçlü pozisyonda olan Mars’ın sahneye hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kaybetmeyi göze alarak savaşmamız gerekiyor. Bu savaşın sonundaki kayıplar ve ölümler dirilişimiz olabilir.

Tutulma 27 derecede gerçekleşiyor. Kişisel haritalarında 27 dereceye yakın boğa, aslan, akrep ve kova burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir etki alacak. Odaklanmamız gereken neyi kaybetmekten korktuğumuz, neyi bırakamadığımız… Bu kayıp bizim kazancımız için bir fırsat olabilir. Konfor alanımızdan çıkmak zorundayız. 

Boğa-Akrep aksı huzur ve kriz karşıtlığını simgeler. Huzurumuz bozulmasın diye konfor alanımızı korumaya çalıştıkça kriz ve kayıplar karşımıza çıkar. Elimizdekileri korumaya, saklamaya çalıştıkça kaynaklar kaybolur gider. Püf noktası neyi tutup neyi bırakacağımızı iyi ayarlamaktır. Örneğin bu tutulma 2-8 aksında 2. Evimizde boğadaki Güneşimizin üzerine düşüyor diyelim. Bizim aklımız fikrimiz para kazanmakta, yatırım yapmakta, mal mülk edinmekte olabilir. Bu Güneş de aynı zamanda 5. Evin yani riskli paraların temsilcisi olabilir. Bu tutulmada hırsa kapılıp (akrepte Mars) büyük (odakta Jüpiter var) bir riske girerek daha fazla kazanmak (boğada Ay) için harekete geçebilir, ya çok kazanır ya da çok kaybedebiliriz. Dolayısıyla hırslarımızı, aç gözlülüğümüzü, kaynaklarımızı paylaşmayı düşünmek için bir fırsatımız olur. Tabii tüm yorumlar haritanın bütününe göre yapılır. Ancak bu tutulmanın genel teması kaynaklarımızı nasıl verimli ve paylaşarak kullanabilirizdir…

Tutulma Türkiye’den izlenemeyecek ancak 24 derece akrep burcundaki Jüpiter’imize karşıt yapacak. Jüpiter bizim haritamızda yönetimdeki kişileri, başkanları, hükümeti, itibarımızı, yaşlıları, emeklileri, hizmet sektöründekileri, çalışanları, güvenlik, sağlık personelini temsil ediyor. Bu kişiler uzun zamandır zaten yaşadıkları zorluklarla gündemde ve bu tutulmada da çeşitli krizlerle uğraşacakları aşikar. Ancak 9. Eve düşen odak noktasındaki Jüpiter, birtakım yasal düzenlemelerin yapılacağını ve hakların teslim edilebileceğini vaad ediyor. Tabii Jüpiter’in kova burcunda Satürn yönetiminde olduğunu ve çok da bereketli çalışmadığını unutmamak gerek. Bu çalışmaların kovanın temsil ettiği tarafsızlık ve eşitlik ilkesine uygun olması açının olumlu etkisini çoğaltacaktır. Yani hak, hukuk, adalet konuları gündemimizde olacaktır. Jüpiterimiz 5. Evde olduğundan meydanların da hareketli olacağını söyleyebiliriz. 

KASIM 2021 GENEL TARİHLER

1 Kasım Mars Akrepte

1 Kasım Merkür-Jüpiter Üçgeni

2 Kasım Merkür-Plüto Karesi

4 Kasım Akrepte Yeniay

5 Kasım Güneş-Uranüs Karşıtlığı

5 Kasım Venüs Oğlakta

6 Kasım Merkür Akrepte

6 Kasım Merkür-Venüs 60’lığı

10 Kasım Merkür-Mars Kavuşumu

10 Kasım Merkür-Satürn Karesi

11 Kasım Mars-Satürn Karesi

15 Kasım Güneş-Jüpiter Karesi

16 Kasım Güneş-Plüto 60’lığı

17 Kasım Mars-Uranüs Karşıtlığı

17 Kasım Merkür Neptün Üçgeni

19 Kasım Venüs-Uranüs Üçgeni

19 Kasım Boğada Ay Tutulması

21 Kasım Merkür-Jüpiter Karesi

21 Kasım Merkür-Plüto 60’lığı

22 Kasım Güneş Yayda

24 Kasım Merkür Yayda

29 Kasım Mars-Neptün Üçgeni

29 Kasım Güneş-Merkür Kavuşumu

30 Kasım Merkür-Satürn 60’lığı

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı