608

21 Eylül Balık Dolunayı

21 EYLÜL BALIK BURCUNDA DOLUNAY

21 Eylül 2021’de 28 derece balık burcunda dolunay gerçekleşiyor. Balık-başak aksındaki dolunaylar hayalle gerçek, somutla soyut arasındaki dengeyi kurmamızı ister. Burnumuzun ucundaki gerçeği görmeyip, uzaktaki hayale kaptırma potansiyeli içerir. Dolunayın geniş bir orbla Neptün’le kavuşumu aldanma, yanılma ihtimalini güçlendiriyor.

Ay’ın yöneticisi Jüpiter’le Güneş’in yöneticisi Merkür arasındaki üçgen karşıtlıklara denge ve uyum getirebilecek gücü bize veriyor. Yine de orta yolu bulmaya çalışırken zorlayıcı olmamaya çalışmak gerekir. Merkür Plüto’ya kare yapıyor. Zihnimiz konularla en ince ayrıntısına kadar uğraşmak isteyip, herkesi ve her şeyi kendi bildiğimiz yola çekmeye uğraşabiliriz. Olumlu yönüyle konuların iki yönünü de görmeye çalışmaktır.

Dolunay’ın dolaylı yöneticilerinde Venüs Satürn’e kare Uranüs’e karşıt yapıyor. Bu da hayatımızdan bazı şeylerin krizlerle çıkacağını, biteceğini gösteriyor.

Dolunaylar tamamlanma fazıdır. Her şey apaçık ortadadır. Balık burcu da son burç olması dolayısıyla hayatın tüm yönlerini deneyimlemiş bir ermişi, olacakları sezen bir mistiği temsil eder. Bu kriz ve kayıpların bize ne dediğini duymak ve anlamak için biraz sessiz olmak işimize yarayabilir. Zihinsel hareketliliğin yoğun olduğu bir süreçte gerçekleşen dolunayda kararsızlık ve çok yönlü düşünme tarafsızlığımızı kaybedersek bize engel olabilir.

Somut bir örnek vermek gerekirse; beklediğimiz iş teklifi geldi diyelim. Önce bu işle ilgili beklentimizi abartmamalı, hayal kurmamalıyız. Alçakgönüllü bir şekilde işimizi doğru yapmalı, ancak ne kendimizin ne de diğerlerinin kusurlarına odaklanmalı, düzeltip ileri devam etmeliyiz. Bu işe önceki işimizden krizli bir şekilde ayrılarak geldiysek; bu krizin nedenlerinin analizini yapmalı, diğerlerinin de ayakkabılarını giymeye çalışmalıyız. Diğer işimizden saygılı bir şekilde ayrılmalıyız. Haksızlığa uğradığımızı düşünsek dahi herkesin hakkını teslim ederek hakkımızı aramalıyız. Suçlama ya da intikam gibi yollara başvurmamalıyız. Enerjimizi orta yol bulmak ve barış için harcamalıyız. Bu takdirde hayatın sunduğu şansı yakalayabiliriz.

Türkiye açısından bakarsak; dolunay 29 derece ikizlerde Halkı temsil eden 12. evimizdeki Ay’ımıza kare yaparak Ay’ımızı odak noktasına alıyor. Güneş 4. Eve, topraklarımız, madenler, tarım ve muhalefeti temsil eden alana, AY İktidarı ve yöneticileri temsil eden 10. Eve düşüyor. Bu iki durum 12. Evde zor durumdaki halkı daha güçsüz bir hale getiriyor. Hastaneler, kapalı alanlar, hastalık konuları gündemimizi işgal ediyor. Hizmet, güvenlik ve sağlık sektöründe çalışanları temsil eden Jüpiter’imizle üçgen ve 60’lık yapması bir miktar bu kesime destek olan bir görünüm.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı