176

8 Ağustos Aslan Burcunda Yeniay

ASLAN BURCUNDA YENİAY

8 Ağustos 2021’de TSİ 15:51’de aslan burcunun 16. Derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Uranüs’le kare yapan bu yeniay Satürn-Uranüs-Yeniay T-Karesini tetikliyor. Ayın başından beri bu açıyı oluşturan Merkür ve Güneş’e, Ay’ın katılmasıyla etki daha da güçleniyor.

Yeniaylar haritamızda düştüğü alan ve açı yaptığı gezegen ve noktalarımızın temsil ettiği konularla ilgili olarak bir aylık gündemimizi belirlerler. Yani o ay hayatımızın o alanlarına dikkat etmemiz, harekete geçmemiz, bir adım atmamız gerektiğini söylerler. Eğer yeniay haritamızda hiçbir noktayla temas etmiyorsa, hatta gökyüzündeki diğer gezegenler arasındaki açı oluşumları için de geçerli, bize etki etmez ancak dünyasal anlamda, bizim dışımızdaki olayları gözlemleme fırsatı elde edebiliriz.

Bu yeniay yaklaşık 10-20 dereceler arasında yerleşen gezegen ve noktalarımızı tetikliyor. Aslan burcundaki Güneş’in hakimiyetinde gerçekleşen yeniay; aşırı gurur, büyüklenme, hükmetme, bencillik, zorbalık, diktatörlük gibi aslanın gölge yönlerini içinde barındırıyor. Olumlu tarafıyla heves, içtenlik, sıcakkanlılık, onur, özgüven, şeref özellikleri de devrede… Yani bu ay uğraşacağımız konularda bu özellikleri aklımızda tutarsak yeni tohumlarımızın nasıl ürün vereceğini tahmin edebiliriz.

Yeniay’ın Uranüs ve Satürn’le bağlantısı aniden gelişen krizlere ve sonlanmalara işaret ediyor. Bir tohum ekmek için bir şeyden uzaklaşmak veya bir şeyi sonlandırmak gerekebilir. Bununla birlikte bu yeniay bize odaktaki Uranüs’ün maddeden bağımsızlaşma potansiyelini müjdeliyor. Dünyevi zevklerden, biriktirmekten, stoklamaktan ve alışkanlardan vazgeçebilirsek ileri gidebiliriz. Kovadaki Satürn yenilikçi yapıların alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde kurulabileceğini söylüyor. Satürn aynı zamanda kısıtlama ve engellemeyi de temsil ettiğinden bu yeniayda bizi durdurmaya çalışan bir enerjiden söz edilebilir. Yapacağımız işlerin biraz zamana ihtiyacı olabilir. Ya da bizi engellemeye çalışan otorite figürleri karşımıza çıkabilir. Bu durumda aslanın bencilce kendi isteklerini dayatması yerine konulara tarafsız bakabilen deneyimli kişilerin önerilerinden yararlanmayı öğrenmesi gerekebilir. Bu yeniayın enerjisi başlatmaktan çok bitirmekle ilgili…

Yeniay esnasında YOD açı kalıbının odak noktasında duran ve aynı zamanda Jüpiter’e karşıt yapan aslanda Merkür var. Bu da sabit düşüncelerimizi değiştirip yeni fikirlere izin verirsek bir büyüme potansiyeli vaad ediyor. Çok hayalci ya da çok gerçekçi olmak arasındaki dengeyi tarafsızlıkla sağlayabiliriz. Olaylara yorum yapmadan, bir gözlemci gibi izleyebilirsek yeni bakış açılarına ve daha geniş bir dünya görüşüne kavuşabiliriz. Uranüs-Mars-Venüs-Plüto’nun dahil olduğu toprak üçgeni ayaklarımızın yere sağlam basmasını sağlayabilir. Sabit ve toprak burçları sabırla ilgilidir. Bu yeniay bizden zaman istiyor. Tohumlarımızın yavaş ama sağlam bir şekilde olgunlaşacağını söylüyor.

 16 dereceye yakın aslan akrep kova boğa….

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı