423

Satürn-Uranüs-Mars T Karesi 1998-99-2000, 1977-78 Doğumlular

SATÜRN-URANÜS-MARS T KARESİ

JENERASYONLARA GÖRE Satürn-Uranüs-Mars T-Karesinin ETKİLERİ

1998-99-2000, 1977-78 DOĞUMLULAR

BOĞA, ASLAN, AKREP, KOVADA GEZEGENLERİ OLANLAR

2021 Yılının anahtar açısı Satürn-Uranüs karesi Temmuz’un ilk iki haftasında Mars ve Venüs’ün dâhil olmasıyla şiddetli bir sarsıntıya işaret ediyor.

Dünyasal astrolojide bu açının sosyal, siyasal, coğrafik ve ekonomik sarsıntılara yol açacağını, eskimiş kalıplarla ilerici yaklaşımlar arasında bir çatışma yaşanacağını söylemiştik. Yılın başından beri kolektif olarak bu açının etkilerini deneyimliyoruz.

Bu açıyı kolektif gezegenler üzerinden doğum haritalarımızda incelemek, farkındalık geliştirmek açısından faydalı olabilir. Yani haritalarımızdaki Uranüs-Neptün ve Plüto üzerinden. Bu gezegenler bizim sınırlarımızın dışında gelişen, kontrol edemediğimiz olayları temsil eder. Bu gezegenlere yine kolektif gezegenler açı yaptığında doğru yönetebilirsek farkındalığımız artar ve kendi halimizin bir üst modeline evrilebiliriz.

Doğum haritalarımızdaki Uranüs döngüsü açısından bakarsak; 1998-99-2000 yıllarında doğanlar hem Uranüs-Uranüs karesi hem de Uranüs-Satürn kavuşumu, 1977 sonu-1978 doğumlular Uranüs-Uranüs karşıtlığı ve Uranüs-Satürn Karesi yaşıyorlar. Ergenliğin sonu ve yetişkinliğin başlarına denk gelen ilk grup büyüme kriziyle, ikinci grup ise orta yaş kriziyle mücadele ediyor. 20’li yaşların başı okul hayatının sonlarına ve geleceği düşünmeye başladığımız yıllara denk gelir. Eğitim hayatına erken veda edenler içinse yuva kurma, çocuk sahibi olma gibi sorumlulukların erken yüklenildiği yaşlardır. 40’lı yaşların başı ise artık sosyal sorumluluklarımızdan sıyrılıp kendimize daha fazla zaman ayırmak istediğimiz, gençliğimizi biraz daha uzatmaya çalıştığımız yıllardır. Belki erken olgunlaşanlar için gençliği yakalama çabaları ve geç ergenlik dönemi olabilir.

20’li yaşların başında olanlar; Natal Uranüs-Transit Satürn kavuşumunda özgürlüklerinin kısıtlandığı, bireyliklerini yapılandırmaları ve bağımsızlıklarının sorumluluğunu almaları gereken bir dönemi yaşıyorlar. Uranüs-Uranüs Karesinde ise beklenmedik krizler, Uranüs’ün bulunduğu evde kendimize özgü yanımızı keşfedip ortaya çıkarmamız gereken olaylar yaşanacağı söylenebilir. Bağımsızlaşma isteğiyle evden, aileden, ebeveynlerden, sevgiliden ayrılmak, kopmak söz konusu olabilir. Uranüs kopuşları simgeler. Kesintiye uğrayan, mesafe koyan durumları gösterir. Satürn de devrede olduğundan bu krizlerin her zamankinden daha fazla sıkıntı yaratacağı söylenebilir. Ancak Satürn doğru yönetildiğinde sağlam bir yapının kurulmasını sağlar. En başta özgürlüklerin kısıtlanması gibi algılanan olaylar, bağımsızlığın ilan edilmesi için temel oluşturabilir.

1999’un haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında doğanların haritasında Satürn-Uranüs karesi bugünkü derecelerde yerleştiğinden onlar için önemli bir geçiş dönemi olduğu söylenebilir. Natal Uranüs- Transit Satürn kavuşumu, Natal Satürn-Transit Uranüs Kavuşumu ve bunlarla T-Kare oluşturan Mars transiti farkındalık yaratacak kriz ve sarsıntılara sebep olabilir. Beklenmedik sorumluluklar sebebiyle özgürlüklerinin kısıtlandığını deneyimleyebilirler. Sağlam kaynakları, değerleri sarsılıp birey olarak ayakta durmanın yolunu bulmak zorunda kalabilirler. Ebeveynler, aile büyükleri, öğretmen, patron ya da otorite konumundaki kişilerle krizler yaşayıp, isyankar olabilir, başkaldırabilirler. Böylelikle kendi bireyliklerini keşfedebilirler. Gölge yönüyle boyun eğebilirler. Ancak Uranüslerinin üzerindeki Satürn transiti özgürlüklerini kısıtlayarak yapılandırmak ve birey olmak için zorlayacak. Bu kuşak şu anda Boğaziçi eylemlerinde okulun son sınıflarında olan öğrencileri temsil ediyor. Satürn-Uranüs döngüsünün ilk dördün fazında doğan bu grup, şimdi son dördün fazında harekete geçerek yeni bir düzenin kurulmasında etkin bir rol oynuyorlar.

1977-78 doğumlu ikinci grup ise eğer 20’li yaşlarda bağımsızlık mücadelesi veremediyse, ikinci şansı yakalayabilirler. Toplum baskısı ve sosyal sorumluluklardan bunalanlar özgürlük için kaçış yolları arayabilir. Ani bir şekilde işten, evden, eşten ayrılabilirler. Bunu doğru yönetebilmek için mesafe ve özgürlük ihtiyaçlarını doğru bir şekilde ifade etmeleri ve bağımsızlarını kendilerine özgü bir modelle yaşamaları gerekir.  

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı