308

İkizler Burcunda Merkür Gerilemesi

MERKÜR GERİLEMESİ

İletişim gezegeni Merkür Mayıs’ın sonunda başladığı geri hareketine 23 Haziran’a kadar devam edecek. Merkür bir burçta yaklaşık 13-15 gün kalır. Güneşin etrafındaki turunu 88 günde tamamlar. Ancak dünyadan bakıldığında yörüngesinde yavaşladığı zamanlarda geri gidiyormuş gibi algılanır. Geri gittiği zamanlar bir burçta en çok kaldığı zamanlardır. Bu yıl Merkür geri hareketiyle birlikte İkizler burcunda 4 Mayıs’tan 11 Temmuz’a kadar yaklaşık 2 ay kalacak. İkizler burcu Merkür’ün hâkimiyetinde olduğundan aydınlık ve gölge yönlerini sergilemesi güçlü olur. Geri hareketler her zaman gezegenin fonksiyonunun bozulduğuna, işlev göremediğine ve temsil ettiği konularda gecikme, aksama, arıza olacağına işaret eder. İletişim, haberleşme, yolculuk, nakliyat, el becerileri, düşünme, muhakeme etme, elektrikli ve elektronik aletler, ulaşım araçları gibi konularda bozulmalar olabilir.

Merkür’ün ikizler süreci KAD yakınlarında ve tutulma döneminde yönetici konumda olması dolayısıyla önem kazanıyor. Bu süreç bize bol bol düşünme, akıl yürütme, bilgi edinme ve iletişim kurma konuları üzerine düşünme fırsatı veriyor. Pandemi sürecinde en çok karşılaştığımız durum bilgi kirliliği... Salgına dair hâlâ net bir bilgilendirme yok. Ne aşı, ne tedavi ne de korunma yöntemleri konusunda yetkililer ağız ve fikir birliği yapıyorlar. Sosyal medya vasıtasıyla hızla yayılan yanlış bilgiler, uygulamada tüm dünyaya ve insanlara zarar verebilecek boyutlara ulaşabiliyor. Bu bilgilerle ilgili yapılan yorumlar ve üslup da cabası. Sosyal medyanın hakaret kültürü iletişimin kesilmesi ve takipten çıkma, yasaklama gibi yöntemlerle gündeme geliyor. Koskoca insanlar eleştirme ve tartışma kültüründen, kurallarından ne kadar uzak olduğumuzu her gün bize gösteriyor. Doğru düzgün okunup anlaşılmadan yapılan yorumlar, onlara getirilen açıklamalar iletişimde tam bir karmaşa görünümü ortaya çıkarıyor. KAD ikizlerdeyken tam da yapmamız gereken dinlemek, okumak, öğrenmek üzerine düşünmek. Ancak GAD’nün tuzağına düşüp, her şeyi ve en doğrusunu bildiğimizi sanıp, dayanağı olmayan kanı ve kanaatlerimizi yaymaya çalışmak. Dolayısıyla bizim gibi düşünmeyen ve yaşamayan kişilerle çatışmaya girmek, fanatizme kapılmak olası…

Düşünmek, anlamak, öğrenmek ve sağlıklı merak duygumuzu geliştirmek için Merkür ikizler süreci bize fırsat dolu 2 ay sunuyor. Geri gitme döneminde kendi aklımızla bağlantıya geçip nasıl işlediğini sorgulayabiliriz. Genel olarak bizi rahatlatıp dengede tutacak olan yaklaşım, Jüpiter de Balık burcuna girmişken hiçbir şey benim sandığım gibi olmayabilir tavrıyla konulara bütüncül bakabilmektir. 

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı