535

10 Haziran İkizler Burcunda Güneş Tutulması

10 HAZİRAN İKİZLER BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

2021 yılının 2. tutulması 19 derece İkizler burcunda ve kuzey yönünde gerçekleşiyor. KAD tarafı tutulmaları geliştirmemiz gereken özellikleri desteklemesi bakımından avantajlıdır. Ancak tutulmanın yöneticisi Merkür ikizler burcunda geri gidiyor ve kaosun temsilcisi Neptün’le kare açı yapıyor.

Neptün ve balık burcu; çözülme, dağılma, erime, kaos, karmaşa, belirsizlik ve bulanıklıkla ilgilidir. Pandemi sürecinde de bu özellikleri yoğun bir şekilde deneyimledik. Bu tutulmada da gökyüzü yine bize belirsizlik atmosferi sunuyor. Belirsizlikte yolumuzu bulabilmenin formülü anda kalmaktır. Balık burcu kaosa düzen getirmektir. Balık, siste yolunu bulabilir. Belirsizlikle birlikte akarak ve teslim olarak… İçinde düze çıkacağının inancını ve umudunu taşıyarak…

Güneş tutulmaları yaklaşık 1 yıllık bir gündemi belirler. Tutulma derecesine gezegenlerin yaptığı açılar tutulmayı tetikler ve olayları hayata geçirir. Bu tutulma önümüzdeki 1 yılın aklımızla anlayamayacağımız durumlara işaret ediyor. Neptün ve balık burcu, bilinçli aklın isteklerini bırakıp, egoyu aşmayı ve teslim olmayı talep eder. Merkür ve İkizler burcu ise her şeyin mantıklı bir açıklamasını bekler. Akıl ve sezgi arasındaki çatışma bizden iki özellik arasındaki denge kurmamızı sağlayabilir.

İki gezegen kendi yöneticiliklerinde kare yaptığında elbette daha güçlü bir çatışma meydana gelir. Gerçek dünyada da etkileri daha yoğun olur. Bilincimiz, egomuz ( Güneş ), duygusal ihtiyacımız ( Ay ) ve aklımız ( Merkür ) ikizler burcunda mantıklı bir açıklama beklerken teslimiyet fonksiyonumuz ( Neptün ) aklımızı devreden çıkarmamızı istiyor.

Bu çatışma somut dünyada, yalan haber, yanlış bilgi, kandırma, gerçeklerin saptırılması, bulanık zihin, kafa karışıklığı, hırsızlık, hile, düzen, zihnin uyuşması gibi nedenlerden kaynaklanan olaylara sebep olur.  Örneğin bir yalan haber ya da iftira nedeniyle yanlış karar vermek ya da delillerin karartılması suretiyle haksız cezalar ve infazlar gibi. Her türlü anlaşma ve sözleşmede tarafların birbirini kandırmaya, aldatmaya yönelik davranması… Ulaşım, ticaret, haberleşme faaliyetlerinde karmaşa…

Bu açı olumlu anlamıyla bize dünyayı daha geniş bir perspektiften algılamayı öğretebilir. Aklımızın dışına çıkıp sezgilerimiz de işin içine katmayı öğretebilir. Akıl ve mantığı devreden çıkarırsak konulara daha yaratıcı yaklaşabiliriz. Zaten bu süreçte yaşananların akla ve mantığa uymadığı deneyimlenecektir. Büyük resme odaklanabilirsek, kendi dünyamızın dışına çıkabilirsek bu süreci dengede karşılayabiliriz.

Tutulma esnasında Satürn-Uranüs Karesi ve Mars-Plüto karşıtlığı etkin… Satürn Uranüs karesi bağımsızlığımızı elde etmek için sabit değerlerimizden vazgeçmemiz gerektiğini, modası geçmiş her türlü fikir, davranış, alışkanlıklarımızla vedalaşmamız gerektiğini söylüyor. Mars Plüto karşıtlığı ise dönüşmek ve yeniden doğmak için zorlayıcı olmadan harekete geçmemiz gerektiğine vurgu yapıyor. Oğlaktaki Plüton’un temsil ettiği düzen değişimi süreci bizi zorlayan olaylara neden olabilir.

Tüm bu süreçte bize iyi gelecek olan şefkat, anlayış, merhamet ve empati yeteneğimiz olacaktır. İçimizdeki iyilikle bağlantıya geçebilirsek, egodan sıyrılıp, kendimizden vazgeçip fedakarlık edebilirsek, yardıma muhtaç durumdakilere elimizi uzatabilirsek gökyüzünün bize sunduğu şifa enerjisini bulabiliriz.

Mesela; yardım paketi geldiğinde uyanıklık etmek yerine gerçekten ihtiyacı olanlara sıramızı vermek. Mars yengeçte koruyup kollamaya yönelik hareket edebilir, Mars-Neptün üçgeni de merhametli ve fedakâr davranışlara yardım edebilir.

Tutulmada zorlayıcı açılarla birlikte, Venüs-Jüpiter üçgeni de devrede… İkisi de birbirinin yüceldiği burçlarda. Eğer gerçekten kendimizi düşünmekten vazgeçebilirsek, dünyaya iyilik ve şifa enerjisini aktarabiliriz.

Olumsuz kullanırsak ise karmaşa atmosferine boş vermişlik ve uyuşmak suretiyle katkıda bulunuruz.

Seçim bizim.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı