437

Boğa Burcu Özellikleri

Boğa burcu dünyaya kaynaklarını verimli kullanmaya ve maddi dünyada güvence sağlamaya geldi. Boğa ikinci burç. Koç burcunun keşfettiği ağaçtaki meyveleri toplama ve yarına saklama işi ona ait. Ya da koçun vurduğu hayvanın derisini battaniye yapmak, güzel bir giysi yapmak onun görevi. Koçun kestiği odunları biriktirmek, keyifli bir şömine ateşi yakmak, karşısında dinlenip, içeceğini yudumlamak ve tüm bunlara şükran duymak. Şükran duymadığı zaman kaynaklarının yetmediğini düşünüyor. Daha fazlasını istiyor. Elimdeki yetmez düşüncesiyle istifçilik, stokçuluk yapabiliyor, cimrilik, paylaşmama, var yemez…

Bu boğanın dünyadaki nimetlerin onun hayatta kalmasına yetmeyeceği düşüncesinden kaynaklanıyor. Aksi de benim kimseye ve hiçbir şeye ihtiyacım yok, kendime yeterim özelliği… Yardım ve destek almıyor. Karşısındaki akrepten paylaşmayı öğrenmesi gerek. Önce kaynaklarına sahip çıkıp onları geliştirecek ve daha verimli ve bereketli olması için yatırım yapacak.

Mesela koç ağaçtan meyveyi toplar, hızlıca, Boğa, güzel bir sofra kurup oturarak yavaşça, sindire sindire, tadına vara vara yer,  artan meyvelerden reçel yapar, saklar. Kıtlıkta, zor günlerde kilerden çıkarıp, açlıktan kurtulur.

Boğa toprak elementi ve sabitlik özelliğine sahip. Sağlamlaştırma, sabitleme, ete kemiğe büründürme, uygulama, duyumsama, somutlaştırma görevi onun. Elle tutup gözle görmek istiyor.

Değişiklik istemiyor, rahatım, huzurum bozulsun istemiyor, bilinen, denenmiş yollardan gidiyor, riske girmiyor. İnatçı, sağlamcı, sabit fikirli, tedbirli, temkinli, kararlı, sabırlı, sebatkâr, dayanıklı, soğukkanlı, tembel, cimri, keyif düşkünü, talepkâr, kıskanç…

Tensellik önemli, maddi zevklere aşırı düşkünlük olabilir. Kaynaklarının yetersiz olduğunu düşündüğünde paraya aşırı önem verebilir. Güvenceyi paraya endeksleyebilir. Oysa kaynakları sadece para değildir. Dostları, ailesi, yetenekleri vs olabilir.

Yeterlilik duygusu bazen etrafına yetersiz kişileri çekmesine sebep olabilir.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı