740

Yükselen Burç - Doğum Haritası - Natal Harita Nedir? Ne işe Yarar?

1-Astroloji nedir?

2- Doğum haritası nedir?

3- Doğum Haritası Analizi nedir?

4-Doğum Haritası Analizi Yaptırmalı mıdır?

5- Başımıza gelecekleri bilmek gerekir mi?

6- Astrolojiyi nasıl kullanabiliriz?


Psikolojik Astroloji yapıyorum. Nedir, amacı nedir? Psikolojik analizin astroloji yoluyla yapılmasıdır. Asla bir tanı koymaz. Astrolog psikolog değildir?     

1-Neden doğum haritası analizi yaptırılır? Doğum haritası analizi yaptırmak neden önemlidir?

Doğum haritası analizinin bence birinci amacı kişinin kendini tanıması, bilmesi için cevaplar bulabilmesidir. Doğum haritamızda kim olduğumuzla ilgili cevaplar vardır. Astroloji ‘ben kimim’, ‘hayattaki amacım ne’ sorusuna doğrudan cevap verebilecek tek yoldur diyebiliriz.

Kim olduğunuzu öğrenmenin en net yoludur. Çünkü tüm haritalar tektir. Aynı anda doğsan bile içine doğduğun aile yapısı, coğrafya, ırksal özellikler gibi özellikler yaşamını etkileyecektir.

Hayatın hangi alanında hangi özelliklerini kullanman gerektiğini, nasıl olman gerektiğini söyler. Haritalarımız 12 hayat alanını gösterir. Ben, benim olanlar yani genel tabirle param, bildiklerim, aşina olduğum kişi ve bilgiler, kardeşler evi, ailem, köklerim, çocuklarım, iş hayatım, eşim, eşimin parası, uzun yolculuklar, kariyer, arkadaşlar, bilinç dışı. Genel olarak bu alanların hepsine bir burç düşer ve biz o alanı iyi yönetebilmek için o burcun özelliklerini kullanmayı öğrenmemiz gerekir. Mesela evlilik evini balık kesiyorsa sen ilişkilerinde balık olmayı öğrenmelisin, balık gibi olmalısın demektir.

Tabii o alandaki gezegenler de o evdeki fonksiyonlarımızı gösterir. Mesela para evindeki Satürn, kaynaklarımızın kıt olacağını ve onları korumak ve değerlendirmek için çalışmamız gerektiğini söyler.

Kim olduğumuzu öğrenmenin bize faydası ne diye bakacak olursak kendimiz olabilmek için ne yapmamız gerektiğini öğrenmiş oluruz. Gerçek bir hayat yaşayabilmek için gerçek olmamız gerekir. Kendimiz olmamız gerekir. Biz zaten kendimiz değil miyiz?  Bazen hayır. Bunu nasıl anlıyoruz, eğer huzursuzsak kendimiz değiliz demektir. Kendisi olan ve kendisi gibi yaşayan insan huzurlu ve dengelidir. Bu demek değil ki her zaman hepimiz huşu içinde, denge, huzur durumunda olacağız. Aykırı bir örnek verelim; hırsızlık kötüdür ve hırsızlar korku içinde yaşar diyelim. Sen bir uluslararası ajansan, bir diğer ülkenin yıllık planlarını çaldığında mutlu ve dengelisindir. Olabileceğin en iyi halin budur ve seni dengede tutar. Bir gizli ajanla adi bir hırsızın haritası benzer olabilir. Fark elimizdeki güçleri hangi amaçla kullandığımızdır. Bir kasapla bir cerrahın haritası aynı olabilir.

Astroloji bize olabileceğimiz halin en iyisi olabilmemizin şifrelerini verir. Mesela bir ilişkide bizim olabileceğimiz en iyi hali nasıl başarabiliriz, bunun için ne yapmam gerekir? Ben bir zorlukla nasıl mücadele etmeliyim ki kendim gibi savaşmış olayım, dengede kalayım? Çocuğuma nasıl yaklaşayım ki olabileceğim halin en iyisi olayım? Parayla ilişkimi nasıl kurmalıyım ki bereketimi sağlayayım, şükredeyim? İş ortamında nasıl davranmalıyım? Hangi alanda kariyer yapmalıyım gibi….

Doğum haritalarımızda bu dünyada dengeli bir yaşam sürebilmemiz için gereken tüm bilgiler mevcuttur. Dünyaya gelmemizdeki amaç mutlu olmaktır ve mutluluğun yolu dengeden geçer. Doğum haritalarımız bize dengeyi tutturabilmemiz için sahip olduğumuz, donatıldığımız güçlerin neler olduğunu gösterir. Herkesin haritası biriciktir. Aynı doğum haritasına sahip kişiler dış dünyada aynı olayları yaşasalar bile aynı tepkileri vermeyecekleri için olayların sonuçları farklı olacaktır. Burada insan iradesi ve seçimlerimiz devreye girer. Yani haritamızda olaylar belli olsa bile seçimler bizimdir. Dolayısıyla kaderimiz seçimlerimize bağlıdır. Örneğin koç burcunun cesaret mi, korkaklık mı özelliğini seçip kullanacağımız bize bağlıdır. Bu yüzden haritamızdaki tüm göstergelerin özelliklerini anlayıp, yerinde kullanabilmek önemlidir.

2- Başımıza gelecekleri bilmek gerekir mi?

Bu sorunun cevabı aslında hem evet, hem hayır… Mesela çoğu kişi ne zaman evleneceğim, ne zaman çocuğum olacak, ne zaman iş bulacağım gibi soruların cevabını bilmek ister. Ama hiç kimse nasıl bir eş olacağım, nasıl bir anne-baba olacağım, nasıl bir çalışan olacağım diye merak etmez. Başımıza ne geleceğini bilmek o olay esnasında nasıl olabileceğimizi bilmeden bir işimize yaramaz.

Mesela bir insana o yıl ekonomik bir kriz yaşayacağını söylemek bazen onu zamanından önce kaygılandırmaktan başka bir işe yaramaz. Önce kaynaklarını doğru bir şekilde yönetebileceği donanımlarını kişiye anlatmak gerekir. Çünkü hepimiz zaman zaman mali krizler yaşarız. Genellikle de sebep aynıdır. O kişiye haritasındaki para yönetimiyle ilgili doğru ipuçlarını verebilirsek bu bilginin ona bir faydası olabilir.

Ya da ne zaman çocuğum olacak? Bundan önce kişinin nasıl bir anne/baba olacağını, çocuğunun nasıl bir çocuk olabileceğini merak etmesi gerekir. Çünkü haritamızda bir anne/baba olarak olabileğimizin en iyisini olmak için ipuçları vardır.

Dünyasal anlamda da doğal, ekonomik, sosyal olaylarla ilgili öngörülerde bulunmak mümkündür. Öngörü başımıza gelebilecek iyi veya kötü olaylar için hazırlanmamız, tedbirli olmamız için kullanılabilir. Ancak bence bazen maksadını aşan tahminler yapmak yarar yerine zarar verebilir. Örneğin deprem tahmini günümüz insanı için tedbir değil kaygı yaratan bir sonuç doğurur. Ayrıca eskiden, bilim ve teknoloji bu kadar ilerlememişken bir astrologdan çok çeşitli alanlarda; ekonomi, doğal afetler, sağlık, sosyal olaylar, meteoroloji gibi… tahminde bulunması istenebilirdi. Ancak şimdi tüm bu alanlarda uzman olan, gözlem ve deney yapan insanlar var. Elbette astroloji bu soruların yanıtını verebilir ama esas uğraşması ve tedbir alması gerekenler konunu uzmanlarıdır.

Günümüzde ise astroloji bireyin kendini tanıması ve topluma katılabilmesi için kullanılabilir. Kişisel harita yorumuyla kişilere, anlık gökyüzü yorumlarıyla da toplumsal tepkilere rehberlik edilebilir. Ancak astrolog psikolog ya da sosyolog değildir. Toplum önderi ya da guru da değildir. Astroloji ilmi vasıtasıyla sosyal olayları yorumlayan kişidir.

Astrologlar bir kişinin, ülkenin, dünyanın geleceğine dair çok isabetli tahminler yapabilirler. Zaman zaman ‘depremi bildi’, ‘ekonomik krizi bildi’, ‘savaşı bildi’ diye sunulan yorumcular gündeme gelir. Elbette ki bu kıymetli bir şeydir. Astrolojik göstergeleri okuyan ve öngörü tekniklerini kullanan her astrolog bu tahminleri yapabilir. Hatta 20-30-100-1000 yıl sonrasının dahi öngörüsü yapılabilir. Ancak bence, benim aldığım eğitime göre, ilerinin değil, bugünün yapılandırılması kıymetlidir. Deprem, sel, savaş, ekonomik kriz zamanı geldiğinde olacaktır. Bugünün dünyasındaysa, bu anda doğru tepkileri verebilmek gelecekteki olaylarda sağlam kalmayı sağlar. Gelecekte ne olacağına dair merakla yaşamak çoğu insana ve topluma kaygıdan başka bir şey getirmez. Çünkü kolektif olaylara bireysel olarak yön vermek gücümüzü aşar. Eğer bir CEO, devlet başkanı ya da komutan değilsek.

Kim olduğumuz neden önemli?

Bir olayla başa çıkabilmemiz için önce elimizdeki silahların ne olduğunu bilmemiz gerekir. Herhangi bir şey, aynı şey, aynı olay,  bir koç burcunun başına geldiğinde başka türlü karşılar, bir terazinin başına geldiğinde başka türlü karşılar.

Buna matematikteki gidiş yolu diyebiliriz. Olay aynıdır, problem aynıdır ama gidiş yolu farklıdır.

Örneğin bir düğün organizasyonu diyelim. Koç’un evlilik olayına yaklaşımı en kısa, direkt ve spontane bir yaklaşımdır. Bir an önce olsun bitsin, detaylarla uğraşmadan olsun ister. Terazi burcuysa tüm davetlilerin mutlu olduğu, eğlendiği, keyif aldığı şık bir organizasyon planlar. Olay aynıdır, sonuçta bir evlilik törenidir ama ikisini tatmin eden şey farklıdır. Bu anlamda kendimizi nasıl mutlu edeceğimizi bilmek önemlidir. Biz bir koçken bir terazinin düğün töreni içinde kendimizi bulursak sıkılırız, oradan kaçmak isteriz. Kendi koçluğumuzu bastırdığımız zaman da kendimizi kaybetmiş oluruz, kendi hayatımızı yaşamamış oluruz.

Tabii sadece güneş burcumuzdan ibaret değiliz. Ama güneş yaşam kaynağımız ve en temel isteğimiz olduğu için işe güneşimizi gerçekleştirmekten başlarsak iyi bir başlangıç yapmış olabiliriz.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı