680

28 Ocak Aslan Burcunda Dolunay

PARADAN BAŞKA GÜVENİLECEK KAYNAKLAR DA VAR

ASLAN BURCUNDA DOLUNAY

28 Ocak 2021’de Aslan burcunun 9 derecesinde bir dolunay gerçekleşiyor. 13 Ocak’taki yeniayın başlattığı Jüpiter-Satürn kavuşumunun Mars-Uranüs kavuşumuna yaptığı kareye dolunay son noktayı koyuyor. Bu kez Uranüs’ün yöneticisi Venüs Plütoyla kavuştuğu için o zaman bizi dönüşüm esnasında koruyan uğurlu gezegen şimdi zor durumda.

Dolunaylar hayatımızda uğraştığımız konuların sonuca ulaştığı zamanları gösterir. 13 Ocak’ta gündemimize giren konular somutlaşmış, her ne olacaksa karşımıza çıkmıştır. Dolunaylar karşıtlık içerdiğinden oluştuğu burçların birbirini tamamlayan zıt özelliklerini hayatımıza katmamız gerekir.

Aslan-Kova karşıtlığı; birey-toplum, kral-halk, sahnede parlamak-grup içine karışmak, ben-biz, otorite-boyun eğme, dikta-isyan…

Dolunaydaki T-Karenin odak noktasında Mars-Uranüs Kavuşumu duruyor. Sahip olduklarını korumak adına otoriteye isyan gündeme gelebilir. 13 Ocak’ta yumuşak başlayan kıpırdanmalar sert bir şekle bürünebilir. Aslında temel mesele; ekmek kavgası gibi görünüyor. Bu dünyada yaşamamızı sağlayacak maddi kaynaklar için verdiğimiz mücadele sertleşip kırılmalara yol açabilir. Sağlam tutmaya çalıştığımız değerlerimiz, birikimlerimiz, paramız, alışkanlıklarımız krizlerle yok olabilir. Venüs’ün yanındaki Plüto, bırak ölsün, yeniye yer açmak için gitmesine izin ver, o kadar sıkı tutma diyor. Ölüm sandığın şey yeniden doğuşunun başlangıcı olabilir.

Kova, aslan ve boğanın dâhil olduğu açı kalıplarında ilhamla gelen ilerici fikirlerin hayata geçirilmesi mümkün olabilir. Eğer inatçılık ve sabit fikirlilikten vaz geçebilirsek. Kovadaki Güneş toplumu ileri götürmek istiyor, ay görülme ihtiyacında ve Mars bunları hayata geçirmek için mücadele ediyor. Aklımızı kullanarak bu krizden çıkabiliriz. Bize bu hayatta geçinmek için en az gereken ne? Biriktirmekten vazgeçip, fazlalıklardan kurtulursak hayatın bizi yıkmasını önleyebiliriz. Özümüzdeki kaynağa güvenip onu büyütebiliriz. Boğa burcu elindekiyle yetinmeyi ve kaynaklarını verimli kullanmayı öğrenmesi gereken bir burç. Elindekinin düşündüğünden daha fazla yeteceğini keşfedecektir.

Örneğin işyerinizin kapandığını düşünelim. Gerçekten insan yaşamında büyük bir kriz… Özellikle pandemi sürecinde… Birikimlerinizin belli bir süre yeteceği kaygısı çok normaldir. Ancak bankada duran paranın daha verimli ve geleceğinizi daha iyi kurabileceğiniz bir duruma imkân sağlayacağı gün bugündür. Sabit T-kareler durağan, biriken enerjileri sarsarak harekete geçirir. Hayatın akışı hareket etmeye bağlıdır. Para biriktirilmesi değil, el değiştirmesi gereken bir araçtır. Dolayısıyla ekonomik krizlerde yastık altındaki paralar ortaya çıkar. Ve hayata katılarak daha verimli hale gelir. Burada önemli olan alışkanlıkları değiştirebilmektir. Akılcı bir plan yaparak, küçülerek, azalarak büyümektir.

Bankada param yoksa diyeceksiniz. O zaman da gurur yapmayı bırakıp, eşinizden dostunuzdan destek alacaksınız, ben kendime yeterim imajınızı bozacaksınız. Boğanın kimseye ihtiyacım yok gölgesinden çıkacaksınız. Güvencenizin sadece maddi kaynaklar değil, yetenekleriniz, arkadaşlarınız, fikirleriniz, olduğunu keşfedeceksiniz.

Türkiye açısından da ekonomik tedbirlerin gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Dolunay kaynakları temsil eden 2-8. ev aksında gerçekleşiyor. Ve güneşimizle büyük kare oluşturuyor. Ekonomik krizin tam ortasında olduğumuz, akılcı tedbirlerin acilen alınması gereken bir dönem… Sürpriz bir şekilde bir kaynak bulunmazsa elden çıkarılan değerler, büyük satışlar ve dış borç arayışı gündeme gelebilir.

Güneş 3. Evi yönetiyor. İletişim, haberleşme, ulaşım, ticaret, uluslararası anlaşmalar, komşu ülkelerle ilişkiler, ilköğretim konularında da bir takım gelişmeler olacaktır.

Toplumda göz önünde olan kişilerin de zorlu bir dönemde olduğu söylenebilir. Onlarla ilgili, kayıp, ölüm, iflas gibi sarsıcı haberler alabiliriz.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı