759

7 Ocak Mars Boğaya Geçiyor

Ocak Ayı 2021 yılının en sert etkilerini yaşayacağımız ay… 7 Ocakta Mars’ın boğa burcuna girmesiyle Jüpiter-Satürn Kavuşumuyla Mars-Satürn Kavuşumu arasındaki kare açı harekete geçiyor. Bu açı haritalarımızda boğa, kova, akrep ve aslan burçlarının bulunduğu alanları ve bu burçların ilk 10 derecesinde bulunan gezegen ve noktaları güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu etki Mart ayının ortalarına kadar hissedilecek. Bu dört gezegenin kare açı yapması en basit anlamıyla sarsıntıya işaret eder. Sağlam, yıkılmaz sandığımız yapıların yerinden oynamasına sebep olur. Dolayısıyla en sıkı tutunduğumuz kaynaklarımız ( maddi manevi ), inançlarımız, prensiplerimiz sarsılacaktır. Ahlak ve erdem anlayışımızı, ideallerimizi, güvenlik anlayışımızı, yapı kurma biçimimizi sorgulamamız gerekebilir.

Sorgulama, Jüpiter-Satürn’ün kova burcunda kavuşumuyla başlattığı hava çağının bir özelliği olarak yaşamımıza girmesi gereken bir özellik… KAD de ikizlerdeyken bildiğimiz ve bildiğimizi sandığımız her şeye karşı ilk kez karşılaşıyormuşuz merakıyla yaklaşmamız, şeylerin farklı yönlerini keşfetmemiz gerekir. Bize sunulan hiçbir bilgiyi olduğu gibi kabul etmeden çeşitli ve tarafsız kaynaklardan araştırmalı, yeniden yeniden sorgulamalıyız.

Sorgulama; soru sormakla ilgilidir. Merak edilen ya da şüphe duyulan bir konuyu öğrenmek ya da açıklığa kavuşturmak amacıyla doğru soruları sormayı gerektirir. Bunun için çok yönlü ( GAD ikizler) ve tarafsız (Jüpiter-Satürn Kova) olmak önemlidir. Dolayısıyla İnançlarımızı temsil eden Jüpiter’le yapılandırma şeklimizi temsil eden Satürn’ün, reformu temsil eden Uranüs’e toslaması hiç değişmez sandığımız bilgi ve alışkanlıklarımızın değişmesine sebep olacaktır. Böylece bunu gerçekleştirecek olaylar yaşanacaktır.

Örneğin; 0 derece yükselen boğa olduğumuzu düşünelim. Uranüs yaklaşık 2 yıldır 1. Evinizdedir.  10 dereceden sonra ise henüz Uranüs 1. Evinize girmemiştir. Dolayısıyla dereceler yorumda çok önemlidir. 2 yıldan beri hayata yaklaşımınız boğanın tutucu ve sağlamcı yapısından sıyrılıp daha ilerici ve sıra dışı bir hale gelmeye başlamıştır. Ancak boğa burcu alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçen bir burç değildir. Her şeyi sabit tutmaya çalışırken hayat ona hiçbir şeyin aynı kalamayacağı bir deneyim yaşatır. 20 yıldır aynı şirketteyken birden şirket iflas eder. Böylece kendisinde daha önce fark etmediği bir özelliği keşfeder. Tek seçeneği olmadığını görür ve olduğu halinden daha ileri bir hale geçer. Aslında o işi yapmak istemediğini anlar, kendini keşfetmeye başlar.

Uranüs boğa sürecinde alışkanlıkların değişeceğine işaret ediyordu. Örneğin; Bankacılık sektörü, neredeyse dünyada paranın icat edildiği zamandan beri hayatımızda var. Bugün bankacılık işlemleri için bankaya gitmeye gerek dahi yok. Bireysel (Kova) olarak neredeyse her işlemi yapabilecek düzeye geldik. Oğlaktaki Plüto-Satürn-Jüpiter kavuşumu kemikleşmiş kurumsal yapılardaki dönüşüm için ortamı hazırladı, kovadaki oluşum, toplumdan bireyselleşmeye evrilmemize neden olacak. Tüm alışkanlıklarımız; alış-veriş, seyahat, ibadet, eğitim, üretim, tüketim, beslenme, çalışma, kentleşme… aklımıza ne gelirse, bundan sonra daha önce bildiğimiz, yaptığımız gibi olmayacak. Dolayısıyla bu yeni modelleri akla ve insanlığa uygun bir halde inşa etmek zorundayız.

Tüm bu gelişmelerin temelinde bağımsızlaşma, bireyselleşme çabası olacak. Uranüs ve Satürn kopma, uzaklaşma ile ilgilidir. Bu da toplumsal anlamda yalnızlaşmayı getirir. Zaten yalnızlık sınavını pandemi sürecinde veriyoruz. Bununla birlikte iletişim kurmanın farklı yollarını bulup, yalnızlık duygusuyla baş etmeye çalışıyoruz. Bu da gelecekte sanal hayatların yaşanacağının sinyalini veriyor. Belki de zihin okuma ya da düşünce naklinin ilk adımları da atılır.   

Türkiye açısından baktığımızda bu açı 5 derecedeki Güneşimizle bağlantı kuruyor. Güneş ekonomik durumumuzu, iletişim, haberleşme ve ulaşım sistemimizi yönetiyor. Ayrıca iktidarda kişileri, ünlüleri ve otorite figürlerini temsil ediyor. Ocak ayında bu konularda adımlar atmayı zorunlu kılıyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı