955

14 Aralık Yay Burcunda Güneş Tutulması

14 Aralık 2020’de yay burcunun 23 derecesinde güneş tutuluyor. Güneş Tutulmaları 1 yıllık bir süreyle gündemde olan konuları işaretler. Haritanızda 23 dereceye yakın gezegen ve noktaları etkiler.

Tutulma güneş battıktan sonra gerçekleşeceği için Türkiye’den gözlenmeyecek ancak çok Merkür ve Satürn kavuşumumuza yakın derecelerle açı yaptığı için yine de etkili…

Tutulmanın karakterine bakacak olursak; tam tutulma yani Güneş ve ay birbirini tam örtüyor. Tutulmaya Merkür eşlik ediyor ve Merkür de ay ve güneşle aynı hizaya geliyor. Tutulmanın aktörleri; yönetici Jüpiter düşük, Merkür zararda, tutulmaya üçgen yapan Mars güçlü, tutulma yöneticisine 60’lık yapan Venüs zararda, kare yapan Neptün güçlü. İyiciller zayıf, kötücüller güçlü durumda ancak açılar ılımlı. Bu tutulmada Jüpiter-Satürn kavuşumunun iyiyi ve kötüyü içerisinde barındırma özelliği net bir şekilde vurgulanıyor.

Tutulma Güney Ay Düğümü tarafında gerçekleşiyor. Geçmiş alışkanlıklarımız gündeme geliyor. Yönetici Jüpiter Satürn’le kavuşumda…  Geçmiş yine vurgulanıyor. Tutulmayı Satürn düzenliyor. Satürn sonlandırmakla ilgilidir. Hayatta yeni başlangıçların olması bitişlere bağlıdır. Mecazi olarak ölüm ve ayrılık konuları gündemimize girebilir. Bu ayrılıklarla saygılı bir şekilde vedalaşmayı öğrenmemiz gerekir. Bu kayıpları daha yumuşak bir şekilde karşılayacağımız gösteren, Satürn’e 60’lık yapan iyicil Venüs var. Ya hep ya hiç değil de ara tonları da hayatımıza sokabilirsek, kayıplarımızın yasını tutabilirsek, yeniye yer açmamız mümkün olabilir. Venüs’ün iki yöneticisi Mars ve Plüto kare yapıyor. Gücümüzü göstermek için elimizdekine sıkı sıkıya tutunmak bizi daha aciz duruma düşürebilir. Yaydaki Güneş-Ay-Merkür kavuşumu bizim hep haklı ve alacaklı olduğumuz duygu ve düşüncesini yoğun yaşamamıza neden olabilir. Kaybettiklerimizin zaten hayatımızdan çıkması gerekenler olduğunu ve bize daha iyisinin geleceğini bilirsek moralimizi yüksek tutabiliriz.

Yay burcu adil olmakla ilgilidir. Hayattan en büyük payın bizim hakkımız olduğunu düşünmemeliyiz. Dünya nimetlerin adil dağıtmayı ve kullanmayı öğrenmeliyiz. Tutulmaya balıktaki Neptün kare yapıyor. Bu da bizim duygu ve düşüncelerimizi sınırlandırmakta zorlandığımızı gösteriyor. Abartılı, talepkâr, karmaşık, sınırlarımızı belirlemekte zorlandığımız bir döneme işaret ediyor. Bilinçli aklımızı bırakıp anda kalmaya çalışmalıyız. İleri dönük planlar yapmak yerine burnumuzun ucuna odaklanmalıyız.

Tutulmaya Mars’ın 120’lik açısı isteklerimiz için doğru şekilde hareket edebileceğimizi söylüyor. Ancak Neptün plan yapmamızı engelliyor. Bu nedenle hayatın sunduğu plana eşlik etmeliyiz. Önümüze geleni kabul edip, kendi planımızı dayatmadan hayatla birlikte hareket etmeliyiz.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı