691

Kasım Ayında Burç Yorumları ve Gezegen Hareketlerinin Burçlara Etkileri

Kasım Ayı 1 Kasım’da terazi burcunda geri giden Merkür’ün oğlak burcundaki Satürn’e kare açısıyla başlıyor. Hem geri hareket hem de Satürn gecikme ve engellenmelerle ilgilidir. Bu yüzden Merkür ileri gitmeye başladığında da Satürn’ün kısıtlamalarıyla karşılaşacak. Bu da; iletişim, haberleşme, seyahat, teknik, elektrik ve elektronikle ilgili konularda aksamalar yaşayacağımızı gösteriyor. 8 Kasım’a kadar etkili olacak. Aynı zamanda Merkür Satürn’ün temsil ettiği hüzün, keder, karamsarlık gibi duygu ve düşüncelerimizi de harekete geçireceğinden ters giden olaylar karşısında terazideki Merkür’ün mantık ve oğlaktaki Satürn’ün soğukkanlılık özelliğini devreye sokmak iyi olur.

13 Kasım’da Jüpiter ve Plüto kavuşuyor.  5 Nisan’da 24 derecede, gezegenler ileri giderken, 30 Haziran’da aynı derecede gezegenler geri giderken ve şimdi 22 derecede yine ileri harekette kavuşum açısını tamamlıyorlar. 2020’nin temasını Plütoyla kavuşan Satürn ve Jüpiter belirlemiş oluyor.  Dönüşümü temsil eden Plütoya büyümeyi temsil eden Jüpiter kavuşunca anahtar kelime büyük dönüşüm oluyor. Bu kavuşuma 15 Kasım’da Akrep burcundaki Yeniay 60’lık ve terazi burcundaki Venüs kare yaparak eşlik ediyor. Plütonun bulunduğu burç nasıl ve neyin dönüşeceğini gösterir. Toprak elementinin kuru ve soğuk özelliğini taşıyan Oğlak burcunda sert, katı, soğukkanlı, acımasız, duygusuz, net, kuralcı, otoriter, acılı, zor bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Ancak zorluklara katlanabilir ve vicdanlı, olgun bir yetişkin gibi davranabilirsek, yeni toplumsal düzeni hayrımıza kullanabiliriz.

15 Kasım’da akrep burcundaki yeniay bu ayın terk etme, ayıklama, arındırma temasını güçlendiriyor.

Oğlak burcunda gerçekleşen olaylar bizim sorumluluk sahibi, olgun, vicdanlı, saygılı, toplumsal yararı gözeten, sabırlı, dayanıklı, azimli, kararlı olmamızı sağlamak amacıyla hayatımıza girdi. Temizlenmesi, arıtılması ve iyileştirilmesi gereken oğlağın özellikleriydi.

Jüpiter-Plüto Kavuşumu büyük temizlik, derinlemesine arınma, büyük kriz, büyüme krizi, krizle büyüme, büyüyerek dönüşme gibi anlamlara gelir. Bunun için hayatımızdan çıkarmamız gereken şeyler vardır. Bu kayıplardan sonra Satürn’deki gibi hüzün ve yas yerine rahatlama ve genişleme yaşanır. 13 Ekim Haftası Büyük Temizlik zamanıdır. Sizi kısıtlayan, engelleyen, sıkıntı zorluk çıkaran şeyleri temizleme, yeniye yer açma zamanıdır. Dünyasal anlamda zaten kurallar değişiyor. Kendi yaşamımıza da yeni bir form verme zamanındayız. Hayatımızın yönetimini ele almak ve kendi kurallarımızı koymak zorundayız. Bu süreçte otoriteyle sorun yaşamak, aile büyükleri, patronlar, yöneticilerle güç savaşlarına girmek söz konusu olabilir. Bu durumlarda yetişkin bir tarzda, sorumlu, ciddi, kararlı bir şekilde davranmak gerekir. Oğlak burcu azla yetinmekle ilgilidir. Hayatımızda fazla olan her şeyden vazgeçmek bizi daha zengin yapacaktır. Bu kavuşum hangi evinize düşüyorsa orada disiplinli ve kararlı bir şekilde bir ayıklama, eleme, seçme, temizleme yapmanız gerekir. Örneğin 1. Evde hayata yaklaşımınızı gözden geçirmelisiniz. Otoritenizi dayatmaya mı çalışıyorsunuz, o halde önce kendi kendinizin otoritesi olmayı öğrenmeniz gerekir, bunun için insanları yönetmeden önce kendinizi yönetmeli ve saygı beklemek yerine saygı duymayı öğrenmelisiniz.

2. evde kaynakların kontrolunu yapmayı öğrenmek için biraz para kaybetmeniz gerekebilir.

3. evde kardeşlerinizle güç savaşlarına girmek yerine onları dinlemeyi seçebilirsiniz. İletişim kurmayı öğrenmeli, sözlerinizin sorumluluğunu almalısınız.

4. evde bir aile ferdinin sizi yuttuğunu fark edip ona artık bir yetişkin olduğunuzu göstermeniz gerekebilir.

5. evde çocukların büyüdüğünü, onları kendi yollarına bırakmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

6. evde temizlik ve düzen alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

7. evde eşiniz veya dostlarınızdan bazılarının değiştiğini, onlarla mücadele etmek yerine işbirliği yapmanız gerektiğini fark edebilirsiniz.

8. evde dışarıdan gelen kaynakları nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için yüklü bir borca girebilirsiniz.

9. evde önyargılardan kurtulup yeni bir yaşam felsefesi kurmak için kendinizi geliştirebilirsiniz.

10. evde yaşam planınızı gözden geçirmek için kariyerinizden vazgeçmeniz gerekiyor olabilir.

11. evde ileriye dönük projelerinizi feda etmeniz gerekebilir.

12. evde dönüşüm gücünü bulmak için inzivaya çekilmeniz iyi olabilir.

Plütoya eşlik edebilmek için hayatta bazı şeyleri feda etmemiz gerekir. Buna direnirsek plüto zor kullanmak yoluyla bizden onu alacaktır. Örneğin 2. Ev, para konusunda cimri biriysek Plüto geldiğinde kendimizi aciz hissedecek kadar çok para kaybedebiliriz. Tabii tüm bu değerlendirmelerin haritanın tamamı incelenerek yapılması gerekir. Hemen Plüto 2. Evimde, ben şimdi iflas mı edeceğim diye düşünülemez. Doğum haritasının vaad etmediği hiçbir şey gerçekleşmez. Haritada iflas potansiyeli varsa olur. O sırada 2. Evin yöneticisiyle Plütonun bir bağlantı kurması gerekir. Ancak yine de kaynaklar konusunda ayarlamalar yapılması gereken bir dönemdir. Bu insan doğuştan kaynaklarını idare etmekte hünerli ise etki daha hafif olacaktır, ancak zaafı varsa bu konuda önce kriz yaşayacak daha sonra güçlenecektir.

Bu kavuşumu terazideki Venüs 12 Kasım’dan 20 Kasım’a kadar kare yaparak aktif tutacak. Venüs’ün iyicil ve ılımlı doğası kayıplarımız için katlanılması daha kolay bir etki yaratabilir.

Bu tema tüm burçları etkileyen açılara sahip… 18-29 dereceler arasında gezegen ve noktalarınız haritanızdaki yerleşimine göre etki alacak. Doğum gününe göre bir burcun son 10 gününde doğanlar diyebiliriz.

KASIM 2020 GENEL TARİHLER

1 Kasım Merkür-Satürn Karesi ( Merkür geri)

6 Kasım Merkür-Satürn Karesi

9 Kasım Venüs-Mars Karşıtlığı

10 Kasım Güneş-Neptün Üçgeni

11 Kasım Merkür Akrepte

13 Kasım Jüpiter-Plüto Kavuşumu

15 Kasım Güneş-Plüto 60’lığı

15 Kasım Güneş-Jüpiter 60’lığı

15 Kasım Mars İleri Gidiyor

15 Kasım Akrep Burcunda Yeniay

15 Kasım Venüs-Plüto Karesi

16 Kasım Venüs-Jüpiter Karesi

17 Kasım Merkür-Uranüs Karşıtlığı

19 Kasım Güneş-Satürn 60’lığı

19 Kasım Venüs-Satürn Karesi

21 Kasım Venüs Akrep Burcunda

22 Kasım Güneş Yay Burcunda

24 Kasım Merkür-Neptün Üçgeni

27 Kasım Merkür-Plüto 60’lığı

27 Kasım Venüs-Uranüs Karşıtlığı

29 Kasım Merkür-Jüpiter 60’lığı

30 Kasım Merkür-Satürn 60’lığı

30 Kasım İkizler Burcunda Ay Tutulması

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı