279

Ağustos Ayında Mars Dönüşümün Ateşini Yakıyor

4-13-24 Ağustos Mars; Jüpiter, Plüto ve Satürn’le Kare Yapıyor

4 Ağustos 2020’de 19 derecede Mars ve Jüpiter arasında kare açı oluşuyor. Bu açı ağustosun ilk haftasında etkin… Mars ve Jüpiter arasındaki açılar hareket enerjisiyle büyütme enerjisinin karşılaşması anlamına gelir. Dolayısıyla abartılı hareketler ve bunun sonucunda büyük olaylar olarak düşünülebilir.

Mars kötücül bir gezegendir. Yani hayatımıza kaza, bela, kavga, mücadele, savaş gibi kötü diye nitelendirdiğimiz olayları getirir.  Elbette ki bu durumlar bizi zorlar ancak Mars aynı zamanda içimizdeki kahramanı gösterir. Kahramanlar da zorlu durumlarda ortaya çıkar. Yangını çıkaran Mars’tır, aynı zamanda yangından insanları kurtaran da Mars’tır. Burada bizim Mars’ı hangi amaçla kullandığımız, hangi özelliğini devreye soktuğumuz önemlidir.

Jüpiter büyük iyicildir, büyütme etkisidir. Ancak oğlaktaki Jüpiter bu özelliğini kullanabilecek güçte değil. Jüpiter’i düzenleyen Satürn de oğlak burcunda… Satürn de kısıtlama etkisidir. Dolayısıyla Jüpiter’in büyütmeye mecali yok denebilir. Yine de Mars Jüpiter’e dokununca Jüpiter’in temsil ettiği din, yargı, adalet, yasalar, yükseköğrenim,  yurt dışı seyahatler gibi konularda mücadele edeceğimiz anlamına gelir. Mars bu alanlarda sorun çıkacağını ama aynı zamanda bu konular için mücadele edileceğini gösterir.

Koç ve oğlak öncü nitelikteki burçlardır. Yani hızlı bir şekilde hareket etmeyi temsil ederler. Mars ve Jüpiter de ateşli tabiatlarıyla heveslidir. Dolayısıyla çatışmalarından çabuk ve ani gelişmeler beklenebilir.  Jüpiter oğlaktayken yukarıdaki konular oğlak özelliklerine göre deneyimleniyor. Otoriter, kontrolcü, baskıcı… Olumlu yönler devreye sokulabilirse; saygılı, vicdanlı, sorumlu…

Jüpiter-Plüto-Satürn kavuşumu kesin büyük dönüşüm temasını temsil eder. Dönüşümün ateşini Mars ateşliyor. Toprak ve ateşin devrede olduğu kaza-belalar, çatışma, kavga, yangın, binaların çökmesi, otorite figürlerinin çatışmaları, yönetici pozisyonlarındakilerin yıkıcı ve baskıcı davranışları gündemde olacak.

Bu süreçte 15-29 dereceler arasında koç, yengeç, terazi ve oğlak burçlarında gezegen ve noktaları olanlar güçlü bir şekilde etkilenecek. Güneş burçlarına göre 6-21 Nisan, 7-22 Temmuz, 6-21 Ekim, 4-19 Ocak tarihleri arasında doğanlar için güçlü etkiler altında bir ay bekliyor.

Özlem Gider
Astroloji Danışmanı