2334

Fizik tedavide manuel tedavi nedir?

Manuel tedavi fizik tedavide mutlaka tüm hastalarda kullandığımız bir yöntem haline gelmiştir. Çünkü hem fizik tedavi cihazlarını kullanıp, hem de manuel tedavi yaptığımızda yani ellerimizle çalıştığımızda o hastanın ağrıyan eklemlerini, kaslarını, tendonlarını, tam o sinir sıkışmalarının yoğun olduğu yerleri çok daha güzel açıp, dolaşımı rahatlatıp o dokuları gevşetip, hastanın daha kısa sürede daha az seans sayısında iyileşmesini sağlayabiliriz.

Manuel tedavi çeşitli dünyada ekoller tarafından yapılmaktadır. Özellikle doktorların teşhis koyduktan sonra manuel tedavi uygulaması çok iyi olmaktadır. Bazen manuel tedavi uygun gören başka hekimlerde fizyoterapiye hastalarını göndermektedir. Çünkü manuel tedavide kısıtlanan dokuların açılması, örneğin eklemini hareket ettiremeyen, parmağını açamayan birinin parmağının açılması, boynunu çeviremeyen birinin boynunun açılması şeklinde, germe hareketleriyle ve özel bir takım tekniklerle bazen sesler çıkartarak o eklemlerin tekrar kendi hareketine kavuşturulması problemin daha çabuk çözülmesine yardımcı olur. Bu şekilde oradaki kas spazmı açılır ve hasta gerçekten ani bir rahatlama sağlar.

Özellikle boyun, sırt ve bel bölgesinde mobilizasyon ve manipülasyon dediğimiz bu manuel tedavi yöntemlerini çok sıklıkla uygulanmaktadır.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı