1454

41. İstanbul Maratonu - İstanbul Senin, Durma Koş!

Sene 2010 ilk Avrupa-Asya maraton maceramız böyle başladı... Derin henüz iki buçuk yaşında. Altunizade’den Kabataş’a kucakta, omuzda taşıyarak 10 km’yi tamamlamak oldukça zor olunca taaaa 2019’a kadar bir daha göze alamadık.

Bu sene 2019 Ekim’de şeytanın bacağını artık yeniden kırarım dedik.

Boğaziçi Köprüsü yapıldığı zaman ortaya atılan fikirlerden biri de insanların bir kıtadan diğerine koşarak geçmesiymiş. Bu fikir ilk kez 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle gerçekleşmiş. Daha sonra ise İBB olaya el atmasıyla her yıl sonbahar mevsiminde yerli ve yabancı binlerce vatandaşın katıldığı geleneksel bir koşuya dönüşmüş.

Yılın 364 günü araçlarla geçtiğimiz Boğaziçi Köprüsü’nü biraz koşarak, biraz yürüyerek, Boğaz’ın eşsiz manzarasının tadını çıkarıp, bol bol da fotoğraf çekerek geçmek inanılmaz bir keyif doğrusu.

2010 yılında ailecek katıldığımız Halk Koşusu’na yaklaşık 200 bin kişi katılmıştı. Aynı anda on binlerce insan Asya’dan Avrupa kıtasına geçmek için Boğaziçi Köprüsü’ne akın edince köprü sallanmaya başladı. Köprü ve ortasındaki direkler beşik gibi bir sağa bir sola sallanınca acaba köprü mü yıkılıyor diye bayağı korktuğumuzu hatırlıyorum. Meğer köprü ani titreşimden dolayı ‘rezonans’ yapmış. Zaten o yıldan sonra Halk Koşusu’na katılanlar köprüye bölüm bölüm alınmaya başlandı. Ancak halen köprünün ortasına doğru fotoğraf çektirenler yüzünden yığılmalar olup, köprü hissedir şekilde sallanmakta.

Bu sene, ‘İstanbul Senin, Durma Koş!' sloganı için 3 Kasım sabahı Yıldız Teknik Üniversitesi grubu ile 91804 göğüs numaramla Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu Yakasından start alıp, 2 saat 15 dakika, 16,302 adım, 9.2 km ile İnönü Stadı’nda tamamlamanın gururunu yaşadım.

Ne kadar yürüyebildiğimin önemi yok, sadece bu atmosferi tatmak bile ileride anlatacak güzel bir hikayeye dönüştü benim için.