2994

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

Duruş bozukluğu, özellikle vücudun yanlış kullanımına bağlı olarak gelişmektedir. Duruş bozukluğu özellikle küçük yaşlardan itibaren birçok kişide dikkatimizi çeker. Ağır sırt çantaları kullanmak, hep öne doğru masa başı çalışmak, bilgisayarlar, günümüzde tabletler ve telefonlar duruş bozukluğuna yol açmaktadır. Burada dengesiz bir kas gelişimi durumu vardır.

Arka kaslar son derece zayıf, ön kaslar daha aktif durumdadır. Bu nedenle fizyoterapide hep duruş eğersizlerini öncelikle germe hareketleri şeklinde arkasından da çeşitli terabantlar, küçük ağırlıklarla sırt kaslarını geliştirecek egzersizler şeklinde veririz. Çok kolay egzersizlerdir. Özellikle kürek kemiklerini birbirine yaklaştırıcı, omuz yuvarlaklığını azaltıcı, omuzların öne gitmesini azaltıcı hareketler ve kürek kemiklerini birbirine yaklaştırıcı hareketlerle ve bunların devamının günde 5 dakika ayrılarak yapılmasıyla çok iyi sonuç alınır.

Her yaşta duruş egzersizlerinin insan vücuduna katkısı çok büyüktür. Yürürken bile sanki bir ip yukardan çekiyormuş gibi dik bir şekilde yürümesi genel olarak sağılığı için, kemikleri ve kasları için son derece faydalıdır. Duruş bozukluğu omuz ağrılarına bile yol açabilir. Omuzların düşmesi kasların kemik altına sıkışıp omuz ağrılarının oluşmasına, sırtta yanıcı ağrıların zaman içerisinde oluşmasına yol açar. Düzenli egzersizlerle ve hareketlerle tamamen çözülebilecek hareketlerdir.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı