2814

Boyun düzleşmesi neden olur?

Omurgamız genelde yandan bakıldığında S şeklindedir. Boyunda iç bükey bir kavis vardır. Eğer iç bükey kavis yani C şeklindeki kavis biz hep öne çalışırken veya aşağıya bakarken düzleşmeye başlarsa şekil olarak artık röntgenlerde çektiğimizde bir C’yi değil, tamamen bir I harfini görürüz. Ona boyun düzleşmeyi deniyor.

Boyun düzleşmesi insan vücudunun istemediği bir durumdur. Çünkü ona yapışan kaslar korkunç derecede gerilir. Bütün boyunda enseden sırta kadar şiddetli bir ağrı, yanma hissi, üzerinde bir takım ele gelen noktalara sebep olur. Bu ağrılar streste çok artar. En çok birinci sebep boyunu yanlış kullanmak olmuştur ya da geçmişte geçirilmiş bir kaza olmuştur. Hastanın kendisinin yapacağı bazı duruş ve boynun tekrar C şekline gelmesini sağlayacak egzersizler verilir ve bu olayın engellemesine çalışılır.

Hastanın aynı zamanda evde, ofiste bilgisayarını yukarıya kaldırmak, boynunu çok yukarıya eğecek ev işlerinde aralıklı olarak çalışmak ara ara dinlenmek, germe hareketlerini yapmak gibi bir takım önerilere uyması şikayetin boyun fıtığına gitmemesini sağlar.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı