4474

Boyun fıtığı fizyoterapi ile tedavi edilebilir mi?

Boyun fıtığı fizyoterapi ile yüzde 95 oranında tedavi edilebilir ve bel fıtıklarına göre hatta daha da iyi cevap verebilir. Ancak bu durumda kişi çok ağrılı ve tutuk geldiği zaman boyunluk kullanması, 1-2 gün istirahat etmesi, başını bir yere yaslayarak oturması, aşırı ani hareketlerden kaçınması, belki 1-2 gün işine ara vermesi, bilgisayar kullanmaması gerekebilir.

İlaç tedavisi de lokal fizik tedavi uygulamaları, küçük enjeksiyonlar, boyun ve sırt çevresinde lokal anesteziyle yaptığımız küçük akupunktur noktaları enjeksiyonları bunlar hastanın o çok şiddetli ağrısından hastayı kurtarabilir. Uzun vadede fizyoterapi sadece ağrı kesmek değildir, beraberinde verdiğimiz doğru egzersizler, duruş egzersizleri de fıtığın ilerlememesini sağlar. O şekilde kalarak vücut kendi kendini iyileştirebilmek için bir zaman kazanmış olmaktadır.

Fizyoterapideki en önemli şey vücudun kendi iyileşmesini fırsat tanımak ve izin vermektir. Çünkü insan vücudunun iyileşmeye yönelik bir çabası vardır. Bu çabada yanlış hareketleri yapmamak gerekmektedir. Yanlış şeyler yapıldığında fıtık büyür. Örneğin fıtık başladığında disk yırtıldığında içinden çıkan yumuşak madde hale çok taze iken, gidip aşırı spor yapmak veya uzun süre araba kullanmak fıtığın ameliyatlık hale gelmesini ve siniri çok ezmesine yol açar.  

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı