2546

Spor yaralanmalarında fizik tedavi yöntemleri nelerdir?

Spor yaralanmaları karşımıza çok ani bir yaralanma, büyük bir şişme ve kanama şeklinde gelebilir. Öncelikle hastanın muayenesi gerçekleştirilip teşhisini filmler ve gerekirse MR ile koyduktan sonra hastanın genellikle soğuk tedavisiyle tedavisine başlarız. O sakatlanan yerinin kolu, bacağı olabilir dolaşımının düzeltilmesini sağlarız. Burada bu düzelmeyi sağlamak için kolu veya bacağı yukarı almak gerekir.

Aynı zamanda da buz uygulamak gerekir.  O bölgenin de hareketsizliğini de sağlamak gerekir. İstirahatte kişinin ilk günlerde yapması gerekendir. Yeni sakatlanmış bölgeye yeni bir takım kremler ve doku ödemini alacak ilaçlarla bir bandaj uygulaması yapıp, birkaç gün dokunun toparlanması sağlanır. 24-48 saatten sonra ağrı için kullanılan elektrik akımlarını bu durumlarda da spor yaralanmalarında da ve yeni gelişen ortopedik hasarlarda da kullanılabilir.

Ameliyat gerektirmeyen durumlarda özellikle öncelikli olarak bu yol tercih edilir. Yukarı kaldırma, buz uygulamak, istirahat ve bandaj, gerekirse o bölgeye lokal ilaçlar ve bazen de gerekirse ağızdan ilaçlarla tedavi tamamlanmış olur.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı