2368

Ağrılarda kullanılan fizik tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağrılarda kullanılan fizik tedavi yöntemleri öncelikle boyun ve bel ağrılarını söylersek sıcak uygulamalar, elektrik uygulamaları ve elle uygulanan tedaviler yani manuel tedavilerdir. Çeşitli elektriksel diğer cihazlar, kasları çalıştırmak, kaslardaki dolaşımı artırmak için masaj yöntemleri ve arkasından da bütün hastalıklara özgü tedavi edecek dediğimiz egzersiz yöntemleri. Öncelikle ağrılı bölgenin ısıtılması sıcakla oradaki kan damarlarının genişlemesi, dokulara bol oksijen gitmesi, dokunun yenilenmesini sağlamak için yapılır.

Arkasından da elektrik akımlarıyla gene o bölgedeki özel noktaları ağrı noktalarını hatta akupunktur nokta olarak bilinen belirgin noktaları uyarmak beyne oradan ağrı sinyallerini kesici mesajlar göndermek ve arkasından da ultrason cihazı gibi derin ısı yöntemi dediğimiz diğer yöntemlere geçmek en sıklıkla yaptığımız tedavilerdir. Bu tedaviler vücudun tekrar o bölgeyi eski normal haline getirmesine yardımcı olur. Hem bağ dokusunun genişlemesini, hem oradaki oksijenlenmesinin sağlanmasını, hem yenilenme dediğimiz rejenerasyonun gerçekleşmesini sağlar.

Arkasından bu uygulamalar sonunda kuyu ısıttıktan sonra ellerimizle o bölgenin tedavisine uygun, örneğin boyunda germe hareketleri, tutulan yerleri açma şeklinde manuel tedaviler ve tıbbi masaj uygulamaları sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı