3848

Boyun ağrılarının nedeni nedir?

Boyun ağrıları dünyada en çok rastlanan ağrılardandır. Sebepleri çok çeşitlidir. Ama özellikle duruş bozuklukları ve mesleki hastalıklar ya da günlük hayatta yaptığı aktiviteler, evde sürekli aynı pozisyonda ev işleri yapmak, ofiste sürekli aynı şekilde bilgisayar başında kalmak bunun en büyük sebebidir. Ancak boyun ve sırt bölgesi stresinde en çok yansıdığı bölgedir.

Boyun ağrıları aynı zamanda baş ağrılarıyla birlikte de bulunabilir. Stresi en çok baş altı, ense bölümü, boyun ve sırtta hissederiz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde şiddetli boyun ağrıları olabilir. Boyun ağrıları tutulmalara kadar gidebilir. Özellikle mükemmeliyetçi karakterlerde obsesif karakterli dediğimiz insanlarda bu biraz daha fazladır. Bayanlarda biraz daha erkeklere göre fazladır. Boyun kaslarının hem güçsüz olmasından, hem de mükemmeliyetçi karakterin biraz daha kadınlarda fazla olmasından dolayı boyun ağrılarını kadınlarda çok daha fazla görülmektedir.

Tıbbi sebeplerine geçersek basit boyun tutulmaları, kas tutulmalarından başka, aynı zamanda boyun düzleşmeleri, arkasından yıllar içerisinde gelişebilen boynun ters dönmesi şeklinde, normal s şeklindeki boyundaki yuvarlaklığın bozulması ve onun tersine dönmesi, arkasından da fıtığın oluşması şeklinde bir durum giderek yıllar içerisinde oluşabilir. Basit bir kas tutulmasından boyun fıtığına kadar belli bir süreç vardır. Bu insanlarda 5-10 yıl alabilir. Temel boyun ağrısı sebepleri bunlardır.

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı