2356

Fizyoterapiste ne zaman başvurulmalıdır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı birçok hastalığın tedavisinde gerçekleştirilen bir branştır. Bazen diğer branşlarda da hasta bize yönlendirilebilir. Ama genel olarak teşhis koyduğumuz için ilk önce teşhisini muayene ve tetkikler sonrasında belirleyip, tedaviye başlanabilir.

Özellikle daha çok boyun, sırt, bel, bel tutulmaları, bel fıtıkları, boyun fıtıkları, romatizmal hastalıklar, ortopedik yaralanmalardan sonra rehabilitasyon gerektiren hastalar ve nörolojik hastalıklardan sonra gerek inmeler, Parkinson gibi hastalıklar, MS olarak bilinen hastalıktan sonraki hastalar, spor yaralanmaları direk olarak başvurabilir. Bu hastaların öncelikle muayenesi yapıldıktan sonra, teşhisi netleştirip ona göre uygun seans sayısında uygulaması öngörülür.

Bazı hastalar tedaviye 10 kez gelirken, bazı hastalar 20 kez gelmek zorunda kalabilirler. Bu tedavilerde fizik tedavi rehabilitasyon hekiminin uygun gördüğü teşhise yönelik bir fizyoterapi hekimiyle birlikte tedavileri gerçekleştirilir. Bu tedavi seanslarının bitiminde de hastaları kontrol ederek, belli bir süre sonra kontrole çağırarak kişiye uygun ev önerilerinde bulunarak tedavileri sonlandırılır.  

Elif Gürkan
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı