3574

Rüyalar bilinçaltına giden kral yoludur

6 Mayıs Freud'un doğum günü. Psikanalizin kurucusu ve dünyanın neredeyse en popüler nöroloğu olarak kendisini tanıyorsunuz. Özellikle cinsellik üzerine çalışmaları bütün dünyada tartışma konusu. Freud'un doğum gününü onun kitaplarından iki alıntıyla kutluyoruz.


"Bana kalırsa, kadının cinsel hayatındaki yasak şartı, erkekteki cinsel nesneyi aşağılama ihtiyacıyla eşdeğer görülmelidir. Her ikisi de, cinsel olgunluk ve cinsel faaliyet arasında var olan ve eğitimin kültürel nedenlerden dolayı talep ettiği, uzun vadeli bekleme süresinin sonuçlarıdır. Her ikisi de, nazik ve cinsel duyguların buluşamamasından kaynaklanan, pisişik iktidarsızlığı ortadan kaldırmaya yöneliktir. Kadindaki sebeplerin etkinliği, erkekteki nedenlerin etkinliğinden çok farklıdır. Bunu, iki cinsin davranışlarındaki bir başka farka bağlamak gerekir. Kültürlü kadın, bekleme süresi esnasındaki cinsel faaliyet yasağını ihlal etmez. Bu şekilde, yasak ile cinsellik kavramları arasındaki içsel bağlantıyı oluşturur. Erkek ise, nesnenin aşağılanması koşuluyla, yasağı genellikle ihlal eder. Dolayısıyla bu koşulu daha sonraki aşk hayatına taşır."

Sigmund Freud - Sevgi ve Cinsellik Üzerine


"Süt çocukları konuşsaydı, anne memesinden süt emmeyi hayatta her şeyden çok önemsediklerini söylerlerdi. Meme emme eylemi bütün cinsel yaşamın başlangıç noktasını, ilerideki tüm cinsel doyumlarda bir türlü ulaşılamayan, dar zamanlarda hayli sık olarak hayalde yaşatılan prototipini oluşturuyor. Bu eylem, anne memesini cinsel içgüdünün ilk objesi olarak kendi içinde barındırıyor. Bu ilk objenin ileride ele geçirilmek istenecek seksüel objeler için ne büyük önem taşıdığı, bütün değişimleri ve yerdeş ürünleriyle ruh yaşamımızı en uzak bölgelerine kadar etkilediğini sizlere anlatamam. Ne var ki, süt çocuğu sonradan anne memesini emmeyi bırakır, onun yerine kendi vücudunun belli bir parçasını geçirir. Baş parmağını ya da kendi dilini emmeye başlar. Böylece ele geçirdiği seksüel hazzı dış dünyanın onayından bağımsız kılar; ayrıca vücudunun bir ikinci bölgesinin uyarımını işin içine katarak söz konusu hazzı güçlendirmeye çalışır."

Sigmund Freud - Psikanalize Giriş Dersleri: Nevrozlar