1233

Sporun Hayatınıza Katkısı

Merhaba dostlarım uzun zamandır yine yoktum. Uluslararası Yakın Koruma Uzmanı olduğum için yurtdışında yine bir seminerdeydim.

Geri döner dönmez İzmir'deki okulumda Wing Tsun Çocuk Akademisi kurdum. Mevcut çocuk öğrencilerimiz için başka bir eğitim sistemi geliştirerek dövüş sanatlarının kavga etmekten uzak ve disiplin çerçevesinde faydalarını öğretmeye başladık.

Zamanla gördüm ki, çocukların kendi iç dünyalarında aslında şiddet bilinçsizce bir oyun şekli almış ve sıradan bir hareketmiş gibi arkadaşlar arasında birbirlerine vurmak normalleşmeye başlamış.

Çocuklarınızı ŞİDDET'ten uzak tutmak istiyorsanız öncelikle, pc ve tablet vb. aletlerden tamamen olmamak şartıyla uzak tutun ve bunların faydalarını anlatarak kullanmalarını sağlayın.

Özellikle çocukların oyunlarını kontrol edin ve kötü olanların neden kötü olduğunu çok ılımlı ve sabırlı bir şekilde bir öğretmen gibi oturup ona anlatın.

Fakat zannetmeyin ki, çocuğunuzu ikna ettiğiniz de her şey bitmiş oluyor!

Asıl çanlar o zaman çalacak, çünkü elinden eğlencesini aldınız ve sıkılacak işte o zaman en yakın dostu siz olmalısınız onunla daha çok vakit geçirmeli onunla spor yapmalı, şarkılar söylemeli, resim yapmalı gezmeli ve parkta birlikte oyun oynamalısınız.

Unutmayın çocuklar bizim geleceğimiz, size tavsiyem çocuğunuzu mutlaka Wing Tsun'a ama mutlaka iyi bir hocaya yönlendirin arkadaşlar.

Zeka geliştiren evde birlikte yapabileceğiniz etkinlikler yapın ve ona karşı bencil olmayın, sizden sıkıldığını, oynamak istemediğini söylediğinde vb. durumlarda kızmayın sakin olun ve tatlı dille sebebini sorun.

Onların isteklerine önem verin sizden istekleri maddi ise ve durumunuz uygun değilse yine düzgün bir dille bunu izah ederek başka bir şeyler yapın, mutlaka ortak yapacağınız faaliyetlerde bulunun, bu çocuğunuzun size daha çok güvenmesini ve bağlanmasını sağlayacaktır.

Süleyman Kocabıyık
Uluslararası Yakın Koruma & Wing Tsun Uzmanı