1069

Yüz, Çene, Kafatası Cerrahisinde Sınırlar Nereye Kadar?

Kabul edelim ya da etmeyelim görselliğin ön planda olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İyi görünmek, her yaşta, her sosyoekonomik düzey ve meslekte önemli bir yere sahiptir.  Burun estetiği, yüz germe, göz kapağı ameliyatları, yağ aldırma, göğüs estetiği sık talep edilen ameliyatlar arasında. Yüz, çene, kafatası şekil bozuklukları ise estetikten çok öte, yüz çene kafa cerrahisi konuşunda deneyim ve uzmanlık gerektirir.Kraniofasial cerrahi eğitimi ülkemizde olmamakla birlikte, yurtdışında özellikle Amerika’da bu konuda eğitimi almış, bilgi ve deneyim kazanmış uzman sayısı oldukça sınırlı.

Yüz asimetrisi, çene asimetrisi, kafa şekil bozuklukları, yüz, çene, elmacık kemiği kırıkları, doğumsal ya da trafik, iş kazası, darbe sonucu olan şekil bozuklukları,  yüz kanserleri, sonra yüz şekil bozuklukları,  yarık damak dudak konuşma bozuklukları, dudak şekil bozuklukları, Kraniosinostozlar, Apert sendromu, Crouzon sendromu, Treacher Collins sendromu gibi özel sendromlar, horlama cerrahisi özel bilgi beceri cerrahi gerektirir. 

Özellikle yüz ameliyatlarında tekrarlayan, gereksiz, yetersiz ameliyatlar değil, tek seferde en üst gelişim hedeflenmeli ve ulaşılmalı. Farklı cerrahi tekniklerle bu başarıya ulaşmak mümkün.  Özellikle çocuklarda erken dönemde, doğru yüz, kafatası ameliyatları ilerki yaşamlarında meydana gelebilecek yüz asimetrisi, konuşma bozukluğu vb. sorunların önüne geçilmesi açısından önemli. Yarık damak dudak hastalarının yüz, çene sorunu yaşayan birçok hasta psikolojik ve sosyal sorunlar ön plana çıkmakta. Kişinin sosyalleşmesini, öz güvenini, okul / iş başarısını, benlik saygısını vb. olumsuz yönde etkilemektedir. 

Yüz nakline gitmeden, tek yüz ameliyatı ile ağrısız, zahmetsiz üst düzey gelişme sağlamak mümkün. Bilgilere www.yuzduzeltmeameliyati.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Sınırlar zannettiğimizden çok daha geniş. Sorularınızı bekliyoruz.