905

Çocuklar ve Özgüven

Uzun bir aradan sonra tekrar yeni yazılarımla sizlerleyim arkadaşlar. Bu yazımda geleceğimiz olan çocuklarımızın psikolojik gelişimini ve sonraki yazılarımda ise yine çocuklarımızla ilgili olan konuları ele alacağım.

Öncelikle bilmeliyiz ki, spor birçok hastalığın da tedavisi boyutunda yüksek fayda sağlamaktadır.

Özellikle çocuklarda 5 yaşından sonra jimnastik ya da wing tsun ile spor başlatılmalıdır.

Günlük hayatlarında, sürekli yanlarında koruyucu bir anne ve baba var iken okula ilk başladıklarından itibaren artık onlar da kendi başlarına birey olarak hayata atılmış oluyorlar. Bu sebepten, çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal gelişimleri için mutlaka Wing Tsun gibi bir sistemle tanışıp kendilerini keşfetmeleri ve özgüvenlerinin gelişmesi gerekmektedir.

Birisi tarafından hoşuna gitmeyen bir duruma maruz kalan çocuklar eğer ki, sadece ağlıyor, ses çıkarmıyor ve her seferinde bunu ailesine şikayet haline getirmişse özgüvenden yana büyük bir sorun var demektir.

Bu da ilerleyen yaşlarda arkadaşlar arası ilişkilerini zorlaştıracağı gibi, iş yaşamında da ekip çalışmalarında ve bireysel yetenek isteyen bir çok alanda geride kalmasına neden olur.

Öncelikle işinde uzman bir eğitmen bulmalısınız ve çocuğunuzu emanet edeceğiniz bu eğitmenin işinde tecrübeli ve tanınmış, sayılan birisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Doğru bir eğitmen ile düzgün bir yol haritası oluşturarak çocuğunuzun hem ruhsal hem fiziksel gelişimine büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Süleyman Kocabıyık
Uluslararası Yakın Koruma & Wing Tsun Uzmanı