6182

İyi çay nasıl demlenir?

İnce belli cam bardakta, yeni demlenmiş mis kokulu çaya kim hayır diyebilir? Bazen yorgunluğunuzu alır, bazen dost sohbetlerine ortak olur. Gece gündüz hep yanınızdadır, vazgeçilmezlerdendir…

M.Ö 2737’de Çin İmparatoru Shen Nung’un dünyaya tanıştırdığı çay, ülkemizde ancak 19. yüzyılın ortalarına doğru arz-ı endam etmeye başladı. Çayın gelişiyle kahvenin saltanatı biraz sarsılsa da yıllardır, birini  diğerine tercih edemiyoruz, ikisinin de yeri ayrı ve bizim için hep başköşedeler…

Çay demlerken herkesin kendine göre bir yöntemi var elbette.  İyi çay demlemenin de bazı incelikleri var. Bilmeyenler öğrenir, bilenler de belki denemek ister…

İlk nokta, saklama koşulu; çayı sıcak ve nemli ortamlardan özellikle uzak tutun. Bunun yanı sıra mutfakta güneş görmeyecek bir yerde muhafaza edin.

Gelelim ikinci noktaya; kullandığınız malzemeler çok önemli. Yani su ve demlik. Suyun temiz ve kaliteli olmasına dikkat edin. Musluk suyu yerine damacana ya da arıtılmış su kullanın. Bekletilmiş veya önceden kaynatılıp soğutulmuş suyla çay demlemeyin. Kaynamış suyun oksijeni azaldığından çayın aromasını bozar.

Çayın tadını ve kokusunu en iyi yansıtan malzeme porselen. Bu yüzden porselen demlikleri tercih etmelisiniz.

Sıra geldi demleme yöntemine. Bu konuda 2 farklı görüş var. Birinci yöntemde; Çaydanlıktaki suyu  kaynatırken içi boş demliği de çaydanlığın üzerine koyarak ısıtın. Suyu en fazla 10 saniye kaynatıp 1-2 dakika bekleyin. Böylece suyun ısısını (75-80 derece) biraz düşürmüş olursunuz. Bu püf noktalardan biridir. Çünkü kaynayan suyla demlediğinizde çay haşlanır ve aromasını kaybeder. Sıcak suyu demliğe tek bir noktadan dökün, çayın üzerinde gezdirmeyin. Sonra demliği çaydanlığın üzerine oturtun ve kısık ateşte 12-15 dakika bekleyin. Demlikteki ısı yükselmesin ya da azalmasın.

İkinci yöntemde ise; Suyu kaynatıp biraz soğuttuktan sonra demliğe dökün ve üzerine çayı ilave edin. Bekleme süresi aynı. Aslında her iki yöntemde de istenen çayı haşlamadan veya yakmadan demleyebilmek.

Bir de demlediğiniz çayı 20-25 dakika içinde tüketmeniz gerekiyor. Yoksa çay bayatlar ve tadı acılaşır.

İster siyah, ister yeşil, ister son dönemde moda olduğu üzere beyaz çay için, “Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek hangisidir?” diye sorulduğunda hiç tereddüt etmeden çay cevabını verebilirsiniz. 

Nilgün Yavuz
Metin Yazarı