2415

Hipertansiyon hastaları diyette nelere dikkat etmelidirler?

Hipertansiyon hastalarının diyette en çok dikkat etmeleri gereken şey tuzdur. Hastalar tuzu diyetinden tamamen uzaklaştırmaları gerekir. Diyette, tuzu uzaklaştırmada en önemli kısım ekmektir. Yani ekmeği tuzsuz tüketmeleri gerekmektedir. Kepek ekmek, light ekmek, çavdar ekmek, buğday ekmeği bunların hepsi tuzlu ekmeklerdir. Hastanın yiyeceği tüketeceği ekmeğin başında tuzsuz yazması gerekiyor. Yani tuzsuz kepek, tuzsuz buğday, tuzsuz çavdar, tuzsuz light ekmek tüketmesi gerekiyor.

Hasta ağızdan aldığı tuzu en fazla ekmekle tüketir. Yemek hazırlanırken mutlaka tuzsuz hazırlanması gerekir. Yemek hazırlanırken en çok gözden kaçan kısım ise hastalarımız salça kullanırlar, salçada da çok miktarda tuz olduğu için yemeği tuzsuz hazırladıklarını zannederken gene de tuzlu olmaktadır. Bu yüzden mutlaka salçasız yemek hazırlanmalıdır. Domates, domates püresi, özel hazırlanmış salçaları kullanmalıdırlar. Çok önemli dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da turşudur. Turşu çok ciddi tuz içerdiği için kesinlikle önermiyoruz. Bir başka konu da peynir ve zeytin. Peynir ve zeytinde çok ciddi oranda tuz var. Tüketmeyin demiyoruz ama tüketirken tuzsuz alın.

Tuzsuz peynir ve zeytinin bir miktar tuzu var o yüzden onları da suda bekletip öyle tüketilmelidir. Tuzdan ne kadar uzak durursanız kendinize o kadar iyilik yapmış olursunuz. Tansiyon hastalarının her zaman tuzdan uzak durmaları gerekmektedir.

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı