2106

Hipertansiyon hastaları nelere dikkat etmelidirler?

Hipertansiyon hastaları eğer tansiyon ilacı kullanıyorlarsa ilaçlarını mutlaka düzenli kullanmaları gerekmektedir. Doktorlarıyla görüşmeden ilaçlarında değişiklik yapmamalı, ilaçların dozunu artırmamalı azaltmamalı veya ilaçlarını kendi kendilerine kesmemeleri gerekmektedir.

Tansiyon ilacı bir kere başlandıktan sonra ömür boyu kullanması gerekmektedir diye bir kural yoktur. Eğer tansiyon ilacı kesilecekse, hastanın tansiyon ilacı ihtiyacı ortadan kalktıysa bunu mutlaka doktoru ile görüşüp doktorun onayı alındıktan sonra ilacını kesmesi gerekmektedir. Tansiyon hastaları hipertansiyon tanısı konduktan sonra mutlaka kilo vermeleri gerekmektedir ve kilo almamaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bunun dışında, en çok dikkat etmeleri gereken şey diyetlerindeki tuzdur yani yediği yemekteki tuzu ne kadar az tutarlarsa o kadar iyi olacaktır. Tansiyon hastalığı bir takım hastalıklara sebep olabilir. Damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, beyin damar tıkanıklığı veya beyin fonksiyon bozukluklarına sebep olurlar. Bu olasılıklar olması ihtimali yüksek olduğu için tansiyon hastalarında rutin kontrollerinde bu tarz fonksiyon testlerinden geçmeleri gerekmektedir.

Tansiyon hastaları belli aralıklarda kalp damar tıkanıklığı, beyin fonksiyonlarıyla ilgili ve böbrek fonksiyonlarıyla ilgili testlerden geçmeleri gerekmektedir. Tansiyon hastalarında en çok dikkat etmeleri gereken bir konu da, çok inaktif kalmamaları lazım yani bol bol hareket etmeleri lazım, bol bol spor yapmaları lazım çok fazla hareketsiz kalmamalarını tavsiye ediyoruz.  

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı