1631

Bitkisel ilaç veya takviye vitamin almalı mıyız?

Hasta muayenesi sırasında sorguladığımız, ana konulardan biri de kullanılan ilaçlar. Hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Niye soruyoruz bu soruları?

1. Kullanılan ilaçlara bağlı yan etkileri değerlendirmek, 

2. Biz eğer ilaç verecek olursak o ilaçlarla kullanılabilir mi, kullanılamaz mı değerlendirmek.

Son günlerde, dikkatimi çeken bir şey, insanların çok fazla sayıda vitamin, balık yağı, omega 3, bitkisel denilen, doğal denilen, içinde ne olduğu belli olmayan özütler vesaireler kullanıyor olmaları. Bu konu aslında biraz düşünmeyi gerektiriyor. Hasta insanlara ilaç veriyoruz. Niye? Onlar hasta. Yine de, hasta insanlara ilaç verdiğimizde bile toplumda ilaçlara karşı ciddi bir önyargı var.  İlaç kullanmadan iyileşme isteği. Keşke mümkün olsa. Zaten, iyi bir doktor, mümkün olduğu kadar ilaç vermeden hastayı toparlamaya çalışır. Bazen, bu mümkün değildir. Yani hastadır sonuçta, ilaç vermeniz gerekiyor, hasta olan kişiye ne yapsanız yeri var. Çünkü, siz dtedavi etmezseniz, ya hayat kalitesi kötü bir şekikde seyredecek ya da Allah korusun kötü şeyler olacak. 

Peki, sağlıklı insanlar neden bu kadar çok ilaç kullanıyor? Benim kafamı en çok karıştıran sorulardan biri de bu. Reklamlarda var, billboardlarda var, gazetelerde var, her yerde var. Sanki sağlıklı ve normal bir insan destek ilacı almadan güne güzel başlayamaz, kafasını toplayamaz, işine konsantre olamaz, yorgun hisseder, ayağa bile kalkamaz, bırak koşmayı yürüyemez gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Aslında, doğru mu diye düşünmek lazım. Tabii ki değil. Yani, bizler normal beslendiğimiz zaman besin maddelerimizin içinde et varsa, kuru baklagil varsa, sebze varsa, meyve varsa ve hayvanasal gıdalar, et, süt, yumurta vs. bizim aslında ek bir destek almaya ihtiyacımız yok. Bizim sabah uyanabilmek için, iş yapabilmek için, konsantre olabilmek için vitamin almaya da ihtiyacımız yok. Bu vitaminler aslında, başlarda geliştirilmiş çok çok iyi olmuş geliştirilmesi. Neden? Çünkü, eskiden ciddi beslenme sorunu olan büyük topluluklar, çok iyi beslenemeyen işçi grupları, uzak yolculuğa giden gemiler, C vitamini eksikliğinden skorbüt denilen bir hastalık, insanlar eklemleri kanaya kanaya vefat ediyorlarmış. O dönemler için geliştirilmiş vitaminler, hastaların, toplulukların hayatı kurtulmuş. Ama, tehdit altındaki insanlar için, normal insanlar için değil. 

İlaçlar için çok kullanmayalım, zararlı, insanlar hasta ediliyor ilaç pazarı için; tamam, kısmen doğru. İtirazım yok. Gereksiz hiçbir ilaç kullanmayalım. İyi de yani, bu sağlıklı insanlar için bu kadar bu kadar vitamin, bitki ekstresi bilmem ne, normal ilaçtan daha pahalılar. Normal ilaç en fazla 8 lira, 10 lira, 15 lira. Bu ilaçlar 100 lira, 150 lira. İnanılmaz bir pazar payı. Toplumda toplayın hasta insanları, %10dur, %90 sağlıklı insana pazar olarak bu vitaminler vs. sunuluyor. Bence bu konuyu biraz daha iyi düşünmek lazım, gerçekten sağlıklı insanlar desteğe ihtiyaç duyar mı? Hayır. Lütfen düzgün beslenin. Sıvınızı iyi alın. Az önce saydığım besin maddelerini, tam olarak her öğününüzde olmasa bile haftalık öğünlerinize birkaç kere yerleştirin. 

Hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Bu vitaminler hangi insanlar için: ciddi vejeteryanlar, beslenme sorunu olan insanlar, yutamayanlar ya da mide sorunu olanlar, bağırsak sorunu olanlar, bu maddelerden yararlanamayan insanlar için. Yoğun bakım hastaları, yatalak hastalar.. bu hastalara biz reçete ediyoruz vitaminleri. Çünkü, onlar dışarıdan alamıyorlar; siz alıyorsunuz, yiyorsunuz. Yiyin. Lütfen normal beslenin, bu vitaminlere minerallere, hiçbir şeye normal beslenen bir insanın ihtiyacı yoktur. 

Burcu Örmeci
Nörolog