2642

Çay kahve tüketiminin günlük sınırı ne olmalıdır?

Günlük çay kahve tüketimimiz kafein ile doğru orantılıdır. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa sağlıklı bir bireyseniz günlük kafein miktarınızın 300 mg’ın üstüne çıkmaması lazım. Peki, bunu nasıl hesaplayabiliriz.

Ortalama çok koyu olmayan bir bardak çay içtiğinizde 30 mg kafein alırsınız. Eğer çay içmeyi çok seviyorsanız bu demektir ki, günde 10 bardaktan fazla çay içmemeniz gerekir. Eğer hazır kahve tüketmeyi seviyorsanız. Ortalama bir kupa içeceğiniz hazır kahvenin içinde yaklaşık 80 mg civarında kafein vardır. Bu da günde 3 taneden fazla içilmemesi anlamına gelir. 

Eğer iyi bir Türk kahvesi içiciyseniz ortalama bir Türk kahvesi fincanında 40 mg civarında kafein bulunur. Bu da demektir ki, ortalama 6-7 fincandan fazla içmeyin demektir. Bunun dışında kafein nelerin içinde vardır? Tabii ki, çikolatanın içinde vardır. Yeşil çayın içinde vardır. Ve kullandığımız bazı ilaçların içinde bulunur. Günlük 300 mg’dan fazla kafein tüketimi hem kemiklerimizden kalsiyum çekimine sebebiyet verir hem de kalp damar hastalıklarına zemin hazırlayabilme ihtimali vardır.

Bunların hepsini karışık içiyor olabilirsiniz ama günlük 300 mg kafein kuralını eğer sağlıklı biriyseniz unutmayın. Çünkü kemik, eklem hastalıkları olan osteoporozu olanlarda veya tiroit hastalıkları olanlarda günde 200 mg’dan fazla kafein önermeyiz. Bir hastalığınız olmadığı takdirde 300 mg aşmayan kafein tüketimi yapabilirsiniz. Ama bir hastalığınız varsa lütfen doktorunuzla veya diyetisyeninizle günde ne kadar kafein almanız gerektiğini tartışın.

Canan Aksoy
Diyetisyen