4524

Kilo vermek için ne yapmalıyız?

Kilo vermek isteyen bireyler mutlaka bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeli. Diyetisyen kişiye özel, kişinin kolay uygulayabileceği bir diyet programı hazırlamalı. 7 gün diyeti, 15 günde 7 kilo verirsiniz, bu diyetle kilo vermemeniz mümkün değil, yiye yiye zayıflayın gibi şeylerden uzak durmak önemli. Bunun yanı sıra zayıflama hapları, zayıflama çayları gibi sağlığınızı tehlikeye atacak ürünlerden uzak durmanız çok önemli.

Önerilebilecek tavsiyelerin en başında gelen şey; kilo verme sürecinde mutlaka günde, kendi vücut ağırlığınıza göre, 1,5-2 litre su tüketmeniz. Bunun yanı sıra tuz tüketiminde kısıtlamaya gitmeniz. Yemek yerken daha yavaş tempoda yemeniz doyma sinyalinin beyninize ulaşmasını sağlayacak ve daha az yemek tüketmiş olacaksınız. 

Ek olarak, kahvaltı atlanmaması gereken bir öğün. Kahvaltı yaptığınızda sonraki öğünlerde daha tok hissedeceksiniz ve daha az yiyecek tüketeceksiniz. Fast food’dan, gazlı içeceklerden, kola vb içeceklerden mutlaka uzak durmak gerekiyor. Şeker ve yapay tatlandırıcılar da kilo kontrolünü baltalayan ürünler. Kilo vermek için diyet ne kadar önemliyse egzersiz de o kadar önemli. Kilo vermeyi sağlayacak yüzme, yürüyüş, hafif polo koşu, pilates, yoga gibi egzersizler hem kilo vermek adına motivasyonunuzu sağlayacak hem de metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi