1039

Anjiyonun el bileğinden yapılmasının avantajları nelerdir?

El bileğinden anjiyo kasıktan anjiyoya göre daha avantajlıdır. Bu avantajın en önemli sebebi ise, el bileğinde iki ayrı damarın olmasıdır. Bu iki damar avuç içerisinde birleşirler. El bileğinde eli besleyen iki ayrı damar vardır. Bu damar kullandığımız damar yolu açtığımız anjiyo sırasında kullandığımız damar bazen by pass sırasında tamamen yerinden sökülüp kalpte kullanılabilir. Tamamen yerinden sökülmesine rağmen elde bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

İşlem sırasında damarda herhangi bir yırtılma ve tıkanma olduğunda hastada elinde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. İşlem sırasında damar yolu açtıktan sonra damar yolu çektiğimizde bilekte kanama olmaktadır. Bu kanamayı durdurmak için özel bir bileklik takılır. Kasıktaki kanamayı durdurmak için kumtorbası ile hasta sırtüstü yatırılır. El bileğinde hastaya sadece bileklik takıldığı için hasta daha hareketli hale getirilebiliyor.

İşlem sırasında hastaya kontrast madde verildiği için bol su içilmesi istenir. Hastanın  bol tuvalete çıkması gerekir. Kasıktan yapılan anjiyolarda bu tuvalet ihtiyaçlarını yatakta karşılamak zorunda kalırlar. Bilekten yapılan anjiyolarda hasta anjiyo masasında bile yatağına yürüterek götürülebilmektedir. İşlem sırasında veya sonrasında hastada kalp yetersizliği nadiren de olsa gelişebilmektedir.

Kalp yetersizliği olan hastalarda işlem sonrası oturtmak gerekir. Kasıktan yapılan anjiyolarda bu durum çok zordur. Ama bilekten yapılan anjiyolarda hasta çok rahat bir şekilde oturtulabilmektedir.

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı