1580

Anjiyo nasıl yapılır?

Anjiyo kalpten bütün vücuda dağılan atardamarlardan herhangi birisine girilerek plastik bir kanülle kalbe ulaşılarak, burada kalp damalarının görüntülenme tekniğidir. Bu yöntem genelde kasıktan veya el bileğinden yapılmaktadır, yani kasıktaki atardamardan veya el bileğinden atardamardan girilerek kalp anjiyosu yapılır.

Bu atardamarlara ilk olarak bir damar yolu açılır. Normalde kola açılan, o sıvı vermek için açılan damar yollarından çok daha büyük bir damar yoludur. Bu damar yolunun içerisinde elektrik kablolarının üstündeki plastik gibi özel bir plastik vardır. Bu damar yolunun içerisinden bu plastik kanüller gönderilir. Bu damardan ilerleyerek kalp damarlarına ulaşılır.

Kalp damarlarının içerisine tomografide de kullanılan özel bir ilaç enjekte edilir. Kalp damarları içerisine enjekte edilen bu ilacın renkli görüntüsü videosu alınır. Bu video anjiyografi oluyor. Anjiyografide incelendiğinde damar tıkanıklığı görülür ve bir karar verilir. Hastaya ilaç tedavisi mi, stent mi, by pass mı diye karar verilir.   

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı