1221

Kalp damar tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Damar tıkanıklığının aslında asıl sebebi damarın içerisindeki içi kolesterol dolu plak oluşumlarıdır. Peki bu plak oluşumlarının sebebi nedir? Bunların birçok sebebi vardır, birçok faktörlerin biraraya gelmesiyle oluşur. Bu faktörlerden en önemlisi de ailesinde genetik olarak damar tıkanıklığı olmasıdır. Yani ailenizde genetik olarak damar tıkanıklığı varsa sizlere bu tarz plakların oluşmuş olma olasılığı yüksektir.

İkinci en önemli faktör ise şeker hastalığıdır. Yani şeker hastalığı demek aynı zamanda damar tıkanıklığında yüksek risk olması demektir. Şeker hastalarının çoğunda damar tıkanıklığı tespit edilir.

Üçüncü faktör ise sigara. Sigara damar tıkanıklığını zaten tespit edildiği birçok yayınlarda biliniyor ve bu konuda birçok araştırmalar mevcuttur. Diğer bir faktör ise yüksek kolesteroldür. Yüksek kolesterolün de o plağın içerisindeki kolesterolleri arttırdığı ve plağın miktarını artırdığı gösterilmiştir. Bu yüzden yüksek kolesterolün de damar tıkanıklığı yaptığı bilinmektedir.

Hareketsizlikte aynı zamanda damar tıkanıklığına sebep olduğu bilinir. Uzun süre spor yapan insanlarda daha az damar tıkanıklığı olduğu bilinmekle beraber çok hareketsiz kalan yani immobil hastalarda mobilizasyon çok az olan hastalarda daha çok damar tıkanıklığı olduğu tespit edilmiştir.

Murat Şener
Kardiyoloji Uzmanı