3167

Alzheimer hastalarının kısa süreli seyahatlere çıkması sakıncalı mıdır?

Mümkün olduğunca Alzheimer hastalarının ve diğer tür temans hastalarının kısa süreli seyahate gitmelerini istemiyoruz. Çünkü hastalar bulundukları yere adaptasyon sağlayana kadar belli bir zaman geçecek, adaptasyonu da kolay sağlayamayacağı için hastalıkta evde atlaması ilerleme gibi durumlar olabilecektir.

Hasta yakınları bu tarz sorular yönelttiği zaman bizim yanıtımız şöyle olmaktadır: Hasta eğer yıllardır gittiği yazlık bir mekan gibi bir yere gidecekse; 10-15 yıldır her yaz şuraya giderdik gibi bir durum var ve orayı tanıyorsa, orası da kendi evi ise evet götürebilirsiniz. Yalnız gittiğiniz zaman birkaç ay kalarak aynı şekilde geri getirebilirsiniz. Bu şekilde bir deneme yapabiliriz. Bunu kontrollü yapmak gerekir. Ancak hastanın daha önce hiç bilmediği bir yere seyahat amaçlı götürüyorsanız, bu hastada ciddi bozulmalara sebep olur. Bu yüzden bu tür kısa seyahatleri istemiyoruz.

Daha önce de belirtiğim gibi hastayı gezmeye götüreceğimiz zaman gün ve geceye dönmeden gün içi işlemleri halletmek gerekir. Gece evi dışında başka bir yerde olduğunda bu algılarını daha da karıştıracaktır ve hastalığın daha da ilerlemesine sebep olacaktır.

Sevda Sarıkaya
Nöroloji Uzmanı