2253

Diş implantı vücuda zarar verir mi?

Diş implantları vücudumuza herhangi bir zarar vermez. Çünkü diş implantlarında kullanılan malzeme titanyum dediğimiz hatta titanyumun grade 3 ya da grade 4 tipi kullanılan bir malzemedir. Kullanılabilecek en doku dostu malzeme diye adlandıracağımız bir malzeme olan titanyumu gönül rahatlığıyla hastalarımıza uygulayabiliyoruz. 

Hiçbir vücut tarafından reaksiyonu bugüne kadar saptanmamıştır ve yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Kullanılan malzemeden ziyade, kullanılan malzemenin üstünü kaplaması da çok önemlidir. Burada çeşitli yöntemler vardır. Tabii ki, firmadan firmaya implanttan implanta değişir. Ama genelde implantın yüzeyi de titanyum ile kaplanır. Titanyum plazma spreyi dediğimiz bir yöntemle daha da pürüzlendirilir. Burada önemli olan şey, kemik hücrelerinin bu maddeyi sevip sevmediğidir. Eğer severlerse onlar yapışırlar ve kendilerinden bir madde olarak algılarlar ve vücutta bir yabancı cisim reaksiyonu oluşturmazlar.

Yıllardır yapılan bilimsel yayınlarda, titanyumun özellikle yüzeyinin üzeri titanyum plazmasıyla pürüzlendirilmiş titanyumların vücutta hiçbir reaksiyon hatta sıfır reaksiyon oluşturduğu tespit edilmiştir. Ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Tolga Yaşa
Diş Hekimi