1499

Diş bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Diş bakımında dikkat etmemiz gereken en önemli şey, ağız bakımımızdır. Ağzımızda dişlerimiz ve diş etlerimizi bulunmaktadır. Bu yüzden mekanik temizlik en önemli etkendir. Mekanik temizlikte kullanabildiğimiz en önemli enstrümanlar, diş fırçaları, diş arası fırçaları ve diş ipleridir. Bunun için, günde en az iki kere hekimimizin önerdiği diş fırçası ve macunlarla dişlerimizi temizlemek, mümkünse her gün diş ipiyle dişlerimizin arasını temizlemek ki, ne kadar iyi diş fırçalarsak fırçalayalım, dişlerimizin arasını temizleyemeyeceğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız.

Eğer dişlerimizin arasında çok fazla aralıklar varsa diş ipi etkisiz kalacağı için üçüncü enstrüman olan diş arası fırçalar devreye girebilir. Diş ipinin etkisiz kaldığı yerlerde de diş arası fırçalarıyla dişlerimizin arasını temizlemeliyiz. Bu şekilde ağız hijyenini yükseltebiliriz. İkinci bir durumsa beslenme alışkanlığımızdır. Asitten çok zengin içeceklerle beslenmemek diş gibi sert dokuya verebilecek zararı minimuma indirecektir. Bu yüzden günde iki kere fırçalamayı yaptığımızı varsayarsak gün içerisinde de öğlenleri yemekten sonra en az 35-40 saniye bol suyla ağzımızı çalkalamak da ağızdaki asit seviyesini düşüreceği için diş gibi sert dokulara verebileceği zararı engelleyecektir.

Gün içerisinde yaptığımız iş eğer buna müsaade ediyorsa ksilit içeren sakızlar var. Ksilit sakızlarla günde en az iki kere 4’er dakika sakız çiğnemek ağız ve diş sağlığı açısından çok faydalı olacaktır.

Tolga Yaşa
Diş Hekimi