2211

Otobanda Arabanızı Nasıl Şarj Edersiniz?

Teknolojide yaşanan gelişmeler hayallerimizle yarışmaya devam ediyor. İngiltere'de yapılan bir çalışma çevre kirliliği ve enerji politikalarını doğrudan etkileyebilecek nitelikte. 

Ülkemizde bizler araçlarımızdaki benzine para yetiştirmeye çalışırken batı dünyası otobanlarda çığır açacak yenilikleri test ediyor. İngiltere'nin en büyük yollarını inşa eden Highways England isimli şirket elektrikli araçların şarj sorununu yepyeni bir buluşla çözmeye aday. Highways England 18 ay sürecek test çalışmaları sonunda sistemi tüm İngiltere'nin otoban ağına entegre etmeyi planlıyor.

Bu testlerde, elektrikli arabalar yolun yüzeyinin altına yerleştirilen ilgili makineler tarafından aktarılan enerjiyi yakalamak ve depolamak için tasarlanmış olan kablosuz donanım ile donatılacak. Bu ilk test özel olarak tasarlanmış olan yollar üzerinde gerçekleşecek. İngiliz hükümeti programa yoğun desteğini şimdiden göstermeye başladı. Önümüzdeki 5 yıl için 500 milyon £ bu proje için ayrılmış durumda. Harcanacak bu bütçe çevresel ve ekonomik açıdan şu anda harcanandan daha faydalı bir rakam olabilir.

Kablosuz şarj projesine ek olarak Highways England ülkenin otoyol sistemine her 20 milde bir yerleştirilecek olan takılabilir şarj istasyonları da kuracak.