3078

Ver Lefter'e Yaz Deftere!

Türk futbolunun Ordinaryüs lakaplı Lefter Küçükandonyadis tüm zamanların en iyi golcüsü olarak  anılıyor. Aramızdan ayrılışının ardından Lefter'in kendisi hakkında bazı bilgiler...

Futbol kariyeri boyunca toplam da 832 gol atarak tarihe geçti. Kişiliğiyle futbol camiasının gönlünde taht kuran futbolcunın üç büyük kulüp taraftarı tarafından da sevilen bir kişiliği vardı.

1925'te, bir Rum balıkçıyla Türk annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Futbola oynamaya Büyükada'da başladı. Taksim Spor Kulübü'nde yetişti. Taksim Kulübü yöneticileri kendisine lisans çıkartabilmek için 1941'de mahkeme kararıyla yaşını büyüttüler. 1947'den 1964'e kadar Fenerbahçe forması altında top koşturdu. İstanbul Ligi'nde 1953-1954 sezonunda gol kralı oldu.

Yurtdışında da başarılı futboluyla ün yaptı. Golcülüğünden ötürü Ver Lefter'e, yaz deftere! sloganı onun için çıktı. Futboldaki ustalığından ötürü Ordinaryüs sıfatıyla anıldı. Örnek bir profesyonel olan Lefter, golleri ve gole çevirdiği penaltı atışları ile de Fenerbahçeli taraftarların gözbebeği olduğunu ispatladı.

Milli takım formasıyla attığı 21 golle en çok gol atan milli oyuncu unvanını uzun yıllar elinde tuttu, 9 kez de milli takım kaptanlığını yaptı. Fenerbahçe forması altında 615 maç oynadı, 423 gol attı. Lefter bir Galatasaray derbisinde topu doksana çakarak hafızalarda yerini almıştır.

Rekorları 

Fenerbahçe formasıyla 615 maçta 423 gol attı. 

Türkiye Millî Futbol Takımı formalarıyla toplam 50 maçta 22 gol attı. 

Türkiye Futbol Federasyonu'nun "50. Maç Altın Şeref Madalyası"nı alan ilk futbolcu oldu. 

Süper Lig'de penaltı atan ilk futbolcu oldu. 

Lefter, kulübü tarafından bonservis ücreti alınmak suretiyle yurtdışına transferi yapılan ilk Türk futbolcusudur. 

Kariyeri boyunca toplam 832 gol attı.


2018-2019 sezonu Türkiye Futbol Federasyonu trafından Lefter Sezonu olarak açıklandı.