917

Her baş ağrısında ağrı kesici kullanmak doğru mudur?

Baş ağrılarında en büyük sorun, artık hayatı tehdit eden bir problemimiz olmadığını anladık tamam. "Ee o zaman ağrı kesici kullanmayalım nasıl olsa hayatımızı tehdit eden bir problem yok." mu diyeceğiz? Tabii ki hayır. "Ağrı kesiciler mi daha tehlikelidir baş ağrısı mı?" sorusu aslında en önemli sorudur sorulması gereken. Maalesef toplumumuzda yapılan en büyük yanlış "Ağrı kesicilerin alınması çok zararlıdır. O yüzden ben ağrı kesici almayayım başının ağrısı kendi kendine geçsin." Aslında bu iki kefeye konulması gereken durum, yani ilaçların tehlikesiyle baş ağrısı tehlikesi. Maalesef baş ağrısı kısmı görmezden gelinip sadece ilaç kısmına bakıldığı zaman yanlış yapılmış oluyor. Neden? Çünkü baş ağrısı yaşadığımız zaman "Acaba biz ağrı kesiciden daha az bir zarara mı uğruyoruz?" hiç düşünülmüyor.

Şöyle özetleyeyim, başınız ağrıdığında neler oluyor vücudunuzda. Ne dedik başınız ağrıdığı zaman stresiniz artar. Doğal olarak başı ağrıyan bir insanın stresi yükselir. Stres vücudumuzda stres hormonları denilen başta kortizon olmak üzere ve adrenalin noradrenalin. Hormonlar sentezletmeye başlar. Kortizon ve diğer hormonlar tansiyonunuzu yükseltir. Tansiyonunuzun yükselmesi ile beraber eğer kronik bir baş ağrınız varsa sürekli tansiyon yüksekliği kalp sorunları ortaya çıkartır. Düzenlenemeyen tansiyonlar ve kortizonun neden olduğu iştah artışı ve kilo alma. Kilo aldığımız zaman ortaya çıkan üstüne üstük bir stres. Çünkü kimse kilo almak istemiyor günümüzde. Erkekler dahil olmak üzere herkes bedenine çok dikkatli. Kortizol hormonunun bütün vücudumuzdaki hormonların hemen hemen tamamının kaynak maddesi olması nedeniyle, özellikle kadınlarda adet döngüsünü düzenleyen hormonların bozulması, sonuçta düzensiz adetler artı stres üstüne geliyor, artı uyku düzeniniz bozuluyor. İyi uyuyamayan bir insanın başına her şey gelir. Tansiyonlar, uyku problemine bağlı zeka düzeyinizdeki problemler vesaire. Sonuçta bunların hepsini topladık, toplayıp toplayıp toplayıp üst üste koyarsanız. Bir tane zavallı ağrı kesicinin yapacağından çok daha fazlasını yapıyor aslında baş ağrısı bedeninize. Bu kronik ağrı için söylüyorum kırk yılda bir başınız ağrıyorsa o başka bir şey.

Şimdi ağrı kesici ne kadar zararlıdır? Böbreğimiz ve ya karaciğerimiz ağrı kesici daha doğrusu tüm ilaçları vücudumuzdan atma yolları. Bu iki organımız. Çok mu hassaslar değil yani öyle sinameki organlar değil canavar gibiler. Yani bir böbreğinizin, iki böbreğinizin tabii bir insanda doğal olarak olan. Velev ki bir böbreğiniz bile olsa %30'u aslında sizin bütün vücudunuzun fonksiyonlarını toparlamaya yetiyor. Yani biz öyle bir ağrı kesici almakla böbreğimizi falan kaybetmeyiz. Ya da karaciğerimiz 3te 1inden kendisini tamamen oluşturabilen bir organ. Öyle zavallı falan değiller gayet güçlü organlar onlar. Ne zaman sorun oluyor? Ağrılarınız eğer çok sıksa. İşte haftada bir veya daha fazla diyoruz biz. O zaman sık sık ağrı kesici almak zorunda kalırsanız ve bu en az 3 aydan daha uzun süre ile bu şekilde devam ediyorsa. İşte o zaman ağrılarınızın sıklığını azaltmamız lazım. Yani yine de tabii ki çok ilaç kullanmak iyi bir şey değil. Ama ayda dörde kadar arada bir aldığınız ağrı kesici size hiçbir zararı olmayacaktır. Lütfen kefeyi doğru yerleştirin yani ağrıyı da bir tarafa koyun ağrı kesiciyi de. Sadece ağrı kesiciye bakarsanız ağrı size çok daha fazla zarar verecektir.

Burcu Örmeci
Nörolog