5111

Ön çapraz bağ sakatlıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Tüm çapraz bağ yaralanmalarının tedavisi kişiye göre planlanmalıdır. Profesyonel bir sporcuysa, dizin instabilitesi artmışsa bağ yaralanması dolayısıyla, ameliyat bir an önce yapılıp sahaya dönüşün bir an önce planlanması gerekiyor. Sedanter bir insansa ve spora ara verip veya sporu tamamen hayatından çıkartıp , basit yürüyüşlerle hayatına devam etmeyi düşünüyorsa, ameliyatsız bir seçenek de düşünülebilir. Fakat ameliyatsız tedavi yönteminde, kuvvet tabii ki, çok önemli ama, dizin instabilitesi devam ediyorsa, dizde boşa basma hissi, dönme hissi halen devam ediyorsa, yapılan bütün tedavilere rağmen, orada da bir ameliyat düşünmek gerekir. Çünkü, tekrarlayan travmalarda sadece bağ yaralanması değil, dizin diğer bölgelerinde; menisküste ve diğer bağlarda yeni yaralanmaları ortaya çıkartabilir. Ayrıca osteoartroz ve gonartroz denen, dizin kireçlenmesini hızlandırabilecek bir durum. Dolayısıyla tedaviyi planlarken, özellikle sedanter insanlarda stabilite çok önemli; dizin hareketliliği çok önemli. Bunu engellemek içinse, mutlaka bir egzersiz planının olması ve kişinin bacak kaslarının ve bel bölgesi kaslarının son derece kuvvetli olması tekrara tekrar yaralanma ve tramvayı engellemesi adına çok önemlidir. 

Ama unutulmaması gereken tek şey, tedavinin kişiye özel olduğudur. Ameliyat olan sporcuda, ameliyat tabii ki çok önemli. Ortopedistiyle oturup nasıl bir ameliyat ve ameliyat sonrası sürecin planlanacağı ve işleyeceğinin detaylı bir şekilde konuşulması çok önemli. Ameliyattan sonraki rehabilitasyon kısmı, belki de ameliyattan çok çok daha önemli. Çünkü ameliyatta yapılan müdahale standarttır ve ameliyattan sonra yapılacak olanlar kişiye özeldir. Rehabilitasyonun çok iyi planlanması gereklidir. 4-4 buçuk ay ciddi kuvvet egzersizleri yapılmalıdır.

4 buçuk ayın sonunda belki bir izo-kinetik değerlendirmeyle bacakta eksik olan yerlere yönelik bir hedef-egzersiz programı çıkartmak önemlidir. Spora yönelik ve branşa yönelik de egzersizleri detaylandırmak gereklidir. Çünkü yapacağı branş futbolsa, sahada uyguladığı hareketleri sahaya dönmeden önce uygulatabilirseniz sporcuya, hem sporcu sahaya daha güvenli dönecektir, hem de tekrar tekrar problem yaşama ihtimali de ortadan kalkacaktır.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi