3810

Duruş bozukluğunu önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Sırtta kifoz artışı yani kamburluk bel bölgesi çukurun artması veya azalması yani lomber lordozda artış veya azalma o yüzden bir taraftaki omuzun düşüklüğü sayılabilir. Duruş bozukluklarını tedavi etmek için sebebe yönelik birşeyler yapmak önemlidir. Duruş bozukluğunu ortaya çıkartan problemleri düzeltmek aslında tedavinin bir parçasıdır.

Özellikle masa başı çalışanlarda ergonomik düzenlemeler omurga bölgesi kasları bel ve sırt bölgesini kuvvetlendirecek duruşu düzeltecek, pilates ve yoga benzeri egzersizler, sürekli sabit kalmayı engelleyecek düzenlenebilecek yarım saatlik ve 45 dakikalık arayla verilebilecek molalar duruş bozukluklarının tedavisinde çok faydalıdır. Ergonomik düzenlemelere gelicek olursak, masa başında oturan bütün gün bilgisayar başında masa başında çalışan bir insanın oturduğu pozisyonu düzeltmek önemli, oturduğunda ayak bileği ve diz ekleminin 90 derece olması beli destekleyen bir koltukta oturuyor olması ve geriye yaslandığında kalça ekleminin açısının yaklaşık 110 derece civarında olması ciddi anlamda destek sağlayan bir oturuş şeklidir.

Masada çalıştığı bilgisayarın tam karşısında olması, bilgisayarın ekranının üst çizgisinin tam göz hizasında olması bunu zorlamayacak bir çözümdür. Masaya mümkün olduğu kadar yakın olup kolları dirsekten itibaren masaya temas ettirmesine gene omuz dirsek problemlerini, el bileğindeki tendon problemlerini ortadan kaldırabilecek çözümlerdir. Ergonomik düzenlemelerle belki spor bile hayatınıza dahil olmadan bu problemlerden kurtulmanız mümkündür.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi