8037

Spor hekimi ne yapar?

Spor hekimliği profesyonel ve amatör sporcuların sağlığını devam ettirmek ve korumakla yükümlü bir bilim dalıdır. Koruyucu hekimlik ön planda, ama spor sahalarında yaşanan veya hobi amaçlı yapılan sporlarla yaşanan sakatlıklar, yaralanmalarda da spor hekimliği olayın içindedir.

Ortopedi, fizik tedavi, kardiyoloji gibi ana bilim dallarının bir kombinasyonu olarak değerlendirilebilir. Ortopedik rehabilitasyonda eğer bir kırık veya ameliyat durumu söz konusu değilse, fizik tedavi ile kıyasladığınızda daha genç yaşta hastaların egzersiz planlaması ve sağlıklı yaşamını sağlamak adına işler yapar. Kardiyoloji kısmı kronik kardiyak rahatsızlıklardan ziyade sporcu kalbiyle ilgili olan bölümle alakalı spor hekimliğinin içindedir.

Kronik hastalıklarda egzersizin fayda vereceği diyabet, obezite, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların egzersizle reçetelendirilmesinde spor hekimliğinin yeri çok büyük. Bunun dışında rutin uygulamalarda ise kas rahatsızlıkları, bağ yaralanmaları bunların sakatlanma sonrası rehabilitasyonu ve sahaya dönüş süresinin kısaltılması olarak ana başlıklar altında toplanabilir.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi