4221

Sporcunun performansı nasıl arttırılır?

Sporcu performansını etkileyen faktörler olumlu veya olumsuz etkilerde bulunabilirler ve iki ana başlık altında incelenebilirler. İçsel faktörler ve dışsal faktörler olarak.

İçsel faktörler sporcuya has olan özellikler olarak değerlendirilebilir ve dışardan müdahale etmek çok mümkün değildir. Buna yaş, zeka, psikolojik durum, gelişme özellikleri gibi sporcu bazında değerlendirilen faktörler sayılabilir. İçsel faktörler için yapılacak çok fazla birşey yok ama dışsal faktörler, sporcunun dışında gelişen durum, olay vs. olarak değerlendirilirse, seyirci motivasyon, onun dışında aile yaşantısı, düzenli uyku, beslenme, antreman, antrenman kalitesi, niteliği, niceliği, antrenörüyle arasındaki ilişki, özel hayatındaki ilişki belki cinsel hayatı bütün hepsi değiştirilebilecek şeyler ve performansa etki edebilen şeylerdir.

Dolayısıyla performansı artırmak istiyorsak dışsal faktörler üzerinde çalışmak önemlidir. Özellikle de sporcular, profesyonel sporcular da, profesyonel hayat yaşayan sporcularda, antrenmanla alakalı ufak, tefek değişiklikler yapmak performansın artmasına sebep olacaktır.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi