4832

Spora başlamadan önce nasıl bir sağlık kontrolünden geçmek gerekir?

Spora katılmak için değerlendirmeler sağlık muayeneleri, çocuk yaşta spora başlayan herkeste mutlaka spor öncesinde yapılması gereken bir uygulama. Bu uygulamanın içinde  detaylı bir fizik muayene, bunun yanı sıra istirahat elektrosu, efor testi hatta performansla alakalı bir inceleme yapılıyorsa metabolik ölçümler, kas, kuvvet analizleri, patlayıcı güç analizleri, detaylı bir şekilde bu değerlendirme içine eklenebilir.

İhtiyaç duyulursa şikayetler veya test esnasında gördüğünüz patolojik durumlarda alakalı tetkikler, eko kardiyografi çok ileri tetkikler koroner BTA anjiyo gibi, sintigrafik uygulamalar gibi detaylı incelemelerde bu spora katılı öncesi değerlendirmelerin içine yedirilebilir. Spora katılım öncesi değerlendirmeler en azından sezon başlangıcında mutlaka yapılması gereken şeyler.

Bu değerlendirmelerle sporcunun sağlık durumunu tespit edilmeyen daha önceden herhangi bir belirti vermemiş, ölümcül olabilecek rahatsızlıkları ortaya koymayı veya performans eksikliğini, daha önce geçirilen bir sakatlığın vücuduna yansımasını o sakatlıkla alakalı tedavi edilmesi gereken veya düzenlenmesi gereken bir egzersiz programını detaylandırma şansınız mümkün. Spora katılım öncesi değerlendirmeler mümkünse eğer sezon öncesinde sporcuya yapılmalı ve bir egzersiz planlanması düzenlenmeli, 12 hafta sonrasında verilen egzersiz planlanmasıyla birlikte sporcunun yaptığı antremanın sporcuya neler getirip, neler götürdüğünü değerlendirmek için bir kontrol için sporcuya sağlık muayenesi yapılmalı.

En azından yapılan tetkikler tekrarlanmalı ve 12. haftanın sonunda yaptığınız testle birlikte yeniden bir egzersiz planlaması yapılmalı. Ama ülkemiz şartları ve maliyet durumu düşünüldüğünde en azından sezon öncesi bir defa olmak üzere her sporcunun bu testlerden geçmesi gerekli. En çok önemli olan şey spora başlamadan önce her bireyin profesyonel olsun, amatör olsun mutlaka bir doktor kontrolünden geçip spora uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gereklidir.

Sertaç Yakal
Spor Hekimi