692

Beyoğlu Sineması’nda Mutlu Son ve Sinema Dostları

Beyoğlu’nda kapanan sinemaları bilir misiniz?

Majik, Alkazar, Lale, Saray, Elhamra, Sine Pop, Atlas, Emek, Yeni Melek, Rüya Sineması’nda hiç film izlediniz mi?

Yanıtınız hayır ise siz hiç geleneksel sinema salonu görmediniz demektir. Ya da annenizin, babanızın ve daha büyüklerinizin heyecanlandığı, üzüldüğü, çeşitli duygular yaşadığı salonlara uğramadınız da denilebilir. Fakat hala bir şansınız var!

Geçtiğimiz aylarda kapanma noktasına gelen Beyoğlu Sineması, yeni işletmecinin sinemaseverlerden aldığı güçle adeta küllerinden yeniden doğdu. 28 yıldır seyircilerine özel filmler sunan sinema, yenilenen salonu ile sizleri bekliyor.

Ve bu hafta cumartesi günü Beyoğlu Sineması’nda çok özel bir gösterimin olduğu haberini de verelim, size.

14 Ekim Cumartesi günü saat 14.30‘da, sinema salonunda Michael Haneke’nin son filmi ‘’Happy End‘’(Mutlu Son) gösterilecek. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Sinema Dostları’nın düzenlediği bu etkinlikte, film izleme sonrası aynı salonda, film ve Haneke’nin filmleri üzerine seyirciler sohbet edecekler.

Sinema Dostları kim mi dediniz?

Durun bunu da grubun yöneticilerinden Ayşegül Kılıç’tan öğrenelim.

- Merhaba, Sinema Dostları’nı biraz tanıyabilir miyiz?

- Sinema Dostları sosyal medya üzerinden7 Kasım 2011 tarihinde sinemaseverlerin sadece film üzerine paylaşımlar yaptığı bir grup olarak doğdu. Birkaç arkadaşın kurduğu grubumuz şu an 1500 civarı üyeye sahip. Başlangıçta üyelerin izledikleri filmleri paylaşmaları için oluşturulan bir grup idik. Ancak kısa süre içinde oldukça farklı ve nitelikli paylaşımlar ve onlara yapılan yorumlarla sinema sohbetinin yapıldığı eşsiz bir platforma dönüştük. Grubumuzda kısa ve uzun metrajlı filmler, film müzikleri, basında ve sosyal medyada yer alan haber, fotoğraf ve röportajlar gibi sinemaya dair her şeyi paylaşıyoruz. Tek sınırlamamız yapılan paylaşımların "sinema ile ilgili olması".

Bireysel paylaşımların yanında bir yönetmene dair ya da herhangi bir üçlemenin ortak analizi gibi spontane yapılan veya uzun zamana yayılmış programlı grup çalışmaları da yaptık. Sonra bu çalışmaları biraz daha kapsamlı hale getirdik. Bir yönetmeni ele alarak O’nun filmlerini bir araya yarattığımız antolojiler e-kitaba dönüşmeye başladı.

‘’Bir Cehennem Şövalyesi Pier Paolo Pasolini’’ ve ‘’Sinemanın Büyücüsü Jean Luc Godard ‘’ isimli iki e-kitabımız da böyle oluştu.

- Peki, Beyoğlu Sineması’ndaki etkinliğiniz ilk mi?

- Hayır. Zamanla üyelerimizin tanışıklıkları sosyal medya üzerinde kalmadı. Sinema sohbetleri, sinema dostlarını bir araya getirmeye başladı. Bu etkinlikten önce de birçok etkinlikler yaptık. Son derece de güzel etkinlikler.

Paylaşımlar, yorumlar, yazılar, sohbetler derken bunların ötesinde sinema ekseninden hareketle geziler yaptık.

Sakız adası, Ayvalık ve Kaz Dağları, Mudanya-Tirilye’de sinema konuştuk, film gösterimi yaptık ve üzerinde eşsiz sohbetler yaptık.

İzmir’de Güzelbahçe’de ve Bademler Köyünde film gösterimleri düzenledik. Bu gösterimlerin öncesinde ve sonrasında bir araya geldik, kadehler kaldırdık birlikte.

Ayvalık’ta, Mudanya’da, İzmir Güzelbahçe’de, Urla Bademler Köyü Tiyatrosu’nda birlikte film izleme ve sohbetleri gerçekleştirdik. Her biri özel filmlerdi, özel etkinliklerdi.

- Şimdi de İstanbul mu?

- Evet. Üyelerimizin isteği doğrultusunda bu etkinliğimizi İstanbul’da düzenlemeye karar verdik. Mekan olarak Beyoğlu Sineması’nı seçtik. Bu bilinçli bir seçimdi. Sinemanın kapanacağı haberleri bizi buna yöneltti. Gösterim için de yönetmen Haneke’nin son filmini seçtik. Arkadaşlarımızla hem çok özel bir yönetmenin filmini izleyip sohbet ederken bir yandan son geleneksel sinema salonlarından olan Beyoğlu Sineması’na da bir katkımız olsun istedik. Film ve sohbet sonrası birlikteliğimiz Beyoğlu’nda bir yemekte de devam edecek.

- Çok güzel. Size başarılar diliyoruz.

Onlar Sinema Dostları. 14 Ekim günü Beyoğlu Sineması’nda Haneke’nin Happy End filmini izleyecekler. Sadece izlemeyecekler, coşkularını, renklerini de İstiklal Caddesi’ne taşıyacaklar. Ben de sinemaseverim diyorsanız, ben de geleneksel sinemaları yaşatmak istiyorum diyorsanız, katılın derim.

Etkinlikle ilgili detaylar için ;

SD Film Gösterileri