141

Google'dan 40 Dile Aynı Anda Çeviri Yapan Kulaklık: Pixel Buds

Herkesin kabusu olan yabancı dil sorunu artık Google sayesinde çözülüyor. Hayalimizi teknolojinin geldiği bu noktada yaşamaya başlıyoruz. Pixel Buds adı verilen bluetooth kulaklıklar Kasım ayında 159 dolar fiyat ile piyasaya sürülecek. Bu kulaklığın en önemli özelliği, Google Translate kullanarak 40 farklı dilde aynı anda tercüme yapabiliyor olması.

Sahnede yapılan demo sırasında kulaklıkla İsveççe'den İngilizce'ye tercüme yapıldı. İzleyicileri şaşkınlığa uğratan simultane tercüme özelliği ile konuşma kullanıcıların cümlelerini bitirmesinin ardından 1 veya 2 saniye geçtikten sonra çeviriye başlıyor.

Çeviri için işlemin tamamen internet üzerinden yapılıyor ve dillerin cihaza indirilmesine gerek yok. Çeviri yapmak çok kolay. Bunun için sağ taraftaki kulaklığa dokunmanız yeterli.

Pil ömrü 24 saat olan kulaklıkların şarjı ise kılıfla sağlanıyor. Bu kulaklıklar şimdilik yalnızca Google'ın akıllı telefonu Pixel modelleri ile uyumlu olarak çalışacak.

Sosyal medyada bu kulaklıklar için Douglas Adams'ın bilimkurgu romanı Otostopçunun Galaksi Rehberi'nde yer alan "Babil Balığı" benzetmesi yapıldı. Bu kitapta, bu balığı kulağına sokan kişiler evrende konuşulan tüm dilleri de anlayabiliyor.

Bakalım bu gelişme hayatımızı nasıl değiştirecek?